import din china

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
sandori802
Mesaje: 52
Membru din: Mie Feb 06, 2013 11:00 am

import din china

#1 Mesaj de sandori802 »

Buna ziua!Am un nir extern cu marfa adusa din China. Inregistrez nir-ul cu valuta, la fereastra: Pozitii tarifare inregistrez DVI-ul, deci TVA de la vama, iar la fereastra : facturi asociate transport, inregistrez factura de transport China-Constanta cu valuta. Valoarea totala a nir-lui devine: val.fct.externe+tva de la vama+transport extern , insa cand vreau sa inregistrez plata, la furnizor , nir-ul respectiv figureaza numai cu valoarea facturii externe in USD, neachitata nu apare nici vama, nici transportul.
Cum pot efectua plata vamii si a transportului? Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: import din china

#2 Mesaj de balazse »

Cum adica cum poti efectua vamii? Asa scrii de parca ti-ar fi furnizor. Vezi contul pe care l-ai inregistrat, iar la inregistrarea platii foloseste contul in cauza.
In ceea ce priveste transportul, ma gandesc ca ar trebui sa iti apara in lista o data ce nu a fost platit, verifica daca apare furnizorul si factura la "situatie furnizori".

sandori802
Mesaje: 52
Membru din: Mie Feb 06, 2013 11:00 am

Re: import din china

#3 Mesaj de sandori802 »

Da, este furnizor si in valoarea nir-lui trebuie sa intre si vama si transportul extern, ceea ce se vede si in totalul intrarii. Problema mea este ca furnizorul respectiv la "Neachitat" apare numai suma facturii externe, fara taxa vamala, si transport, sume care de fapt au fost incluse in valoarea nir-lui.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: import din china

#4 Mesaj de tomac »

Și nu e logic să fie așa?
Că nu-i datorați furnizorului respectiv și taxele vamale și transportul dacă acest transport e efectuat de un terț.
Faceți o confuzie între elementele ce compun prețul de achiziție și taxele ce se datorează la import și datoria față e furnizor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

niculaei806
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mar 06, 2012 11:41 am

Re: import din china

#5 Mesaj de niculaei806 »

va rog sa-mi spuneti cum inregistrez un import (DVI)

Scrie răspuns