mijloc fix primit sponsorizare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

mijloc fix primit sponsorizare

#1 Mesaj de todaz »

Buna ziua!

Sunt ONG si am un contract de sponsorizare in care primesc o suma anume si un mijloc fix(un cort mare).
Ma puteti ajuta cu o monografie?
Inregistrez 214=7332 , introduc la imobilizari si incep amortizarea?

Sau inregistrez 214=? si atunci cand inregistrez amortizarea inregistrez si la venit suma amortizata?
Pe ce conturi?

Daca primesc diverse materiale acelea le pot pune pe 302=7332 si cand le-am folosit fac 602=302.Nu?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: mijloc fix primit sponsorizare

#2 Mesaj de tomac »

Nu.
Nu ați vrea să citiți prima dată OMFP 1969/2007? Și apoi să întrebați?
Că la cum puneți întrebările nu l-ați citit. Cu toate astea v-ați apucat să faceți contabilitatea unui ONG. Și nu e normal.
Dacă l-ați fi citit probabil ați fi descoperit contul 133 de exemplu și modul de recunoaștere a unor venituri pe măsura amortizării.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: mijloc fix primit sponsorizare

#3 Mesaj de todaz »

Tomac cred ca aveti ceva cu mine. La toate intrebarile mele imi raspundeti :evil:
Nu cred ca sunt singura care pune astfel de intrebari.
Si m-am apucat de ONG, pentru ca m-au angajat la SRL si ca de obicei pe langa ti se mai pune in carca cateva ONG-uri a sefului, asta e.
Probabil acest forum nu este pentru intrebari si am inteles eu gresit.
Nu stiu daca v-am gresit cu ceva, atunci imi cer scuze.....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: mijloc fix primit sponsorizare

#4 Mesaj de tomac »

Nu credeți bine. O luați prea personal și nu este cazul.
Nu vă cunosc, nu știu cine sunteți, nu știu ce competențe aveți. Cunosc personal vreo 5-6 persoane dintre cele care postează sau au postat pe forum.
Eu chiar v-am dat un răspuns. Chiar dacă e mai dur probabil însă, în esență, v-am răspuns.
Forumul este pentru a pune întrebări și pentru a dezbate o problemă sau alta, dar nu cum procedați dumnevoastră. Dumnevoastră este evident că nu ați citit niciodată reglementările contabile specifice ONG. Cu toate acestea ați acceptat să conduceți contabilitatea unei astfel de entități. Bazându-vă pe ce? Că întrebați aici și primiți răspuns? Și dacă e eronat și nimeni nu-l corectează? Ce faceți? Îl luați de bun? Fără să citiți? Eu pot să dau răspunsuri eronate, răspunsurile mele trebuie privite ca o opinie, dar nu una cu valoare de adevăr absolut și neverificată.
Motivați că ați fost angajată pe un SRL și vi s-a pus în cârcă și un ONG, dar de ce ați acceptat? Nu poate nimeni să pună în cârca cuiva o muncă suplimentară dacă persoana respectivă nu acceptă. Iar dacă tot ați acceptat primul lucru era să vă documentați puțin. E de bun simț.
Eu când am acceptat să ajut un prieten cu un ONG, anterior m-am documentat, am citit acel ordin pe care v-am îndrumat și pe dumnevoastră să-l citiți. Credeți că am greșit?
Dacă toți ar proceda ca dumneavoastră, atunci nimeni nu ar putea răspunde la întrebări, pentru că toți ar căuta răspunsuri, ori ar face-o prost, total pe din-afară.
Nu sunteți singurul utilizator care a primit sfatul de a citi înainte de a întreba. Nu e prima dată când susțin că un începător într-un domeniu e logic să citească prima dată și întrebarea să fie - am citit că....și părerea mea este că....
Dar sunteți printre puținii care cred, greșit, că am ceva cu ei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: mijloc fix primit sponsorizare

#5 Mesaj de todaz »

Ok.Sa stiti ca am citit Ordinul dar nu imi era clar.
Multumesc pentru raspuns.

Scrie răspuns