Contract Drepturi de autor

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nani
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Contract Drepturi de autor

#1 Mesaj de nani »

Buna ziua,

Conform ultimelor modificari la declaratia 394, contractele pentru drepturile de autor trebuie sa apara in aceasta declaratie.
Este operatiune impozabila si nu se incadreaza in exceptiile de la articolul 292 din codul fiscal.
Atata timp cat se incadreza in regimul special de la art 310 nu sunt obligati sa emita facturi decat la cererea clientului, conform art 319.
Cum pot inregistra aceste contracte ca sa apara in declaratia 112 si in declaratia 394?

O zi buna!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Contract Drepturi de autor

#2 Mesaj de tomac »

Nu cred.
Art.310 se referă la persoane impozabile. Adică trebuie să aibă cod fiscal. Caz în care, dacă are așa ceva dă factură obligatoriu. Se presupune că optează să conducă evidență în partidă simplă.
În D112 se înregistrează persoanele ce obțin venituri din drepturi de autor care au optat pentru impunerea cu 16%.

Legat de TVA - art.269 definește persoanele impozabile și activitatea economică. Cei care obțin venituri din drepturi de autor a căror impunere e finală intră la alin.4 de la art.269 adică nu sunt persoane impozabile.

Operațiunile impozabile din punct de vedere al TVA sunt definite la art.268. Acolo sunt enumerate condițiile cumulative pentru ca o livrare de bunuri sau servicii să fie definită ca fiind operațiune impozabilă din punct de vedere al TVA, iar una din condiții este ca operațiunea să fie realizată de persoane impozabile.
Cum aceștia nu sunt persoane impozabile din punct de vedere al TVA nu pot nici realiza operațiuni impozabile.

În D394 se înscriu doar operațiuni care sunt impozabile și pentru care nu se aplică scutiri de taxă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Contract Drepturi de autor

#3 Mesaj de gramac921 »

Pai nu e chiar asa :)

Eu iti demonstrez ca activitatea de drepturi de autor ( proprietate intelectuala ) e activitate independenta conform Codului Fiscal :

art 7 alin (3) Sa vedem definiția activității INDEPENDENTE pentru ca cine desfășoară activități independente obține și venituri din activități independente...devenind PERSOANA IMPOZABILA fiind capabila sa desfășoare activități economice în mod independent .

"3. activitate independentă - orice activitate desfășurată de către o persoană fizică în scopul obținerii de venituri, care îndeplinește cel puțin 4 dintre următoarele criterii:
3.1. persoana fizică dispune de libertatea de alegere a locului și a modului de desfășurare a activității, precum și a programului de lucru;
3.2. persoana fizică dispune de libertatea de a desfășura activitatea pentru mai mulți clienți;
3.3. riscurile inerente activității sunt asumate de către persoana fizică ce desfășoară activitatea;
3.4. activitatea se realizează prin utilizarea patrimoniului persoanei fizice care o desfășoară;
3.5. activitatea se realizează de persoana fizică prin utilizarea capacității intelectuale și/sau a prestației fizice a acesteia, în funcție de specificul activității;
3.6. persoana fizică face parte dintr-un corp/ordin profesional cu rol de reprezentare, reglementare și supraveghere a profesiei desfășurate, potrivit actelor normative speciale care reglementează organizarea și exercitarea profesiei respective;
3.7. persoana fizică dispune de libertatea de a desfășura activitatea direct, cu personal angajat sau prin colaborare cu terțe persoane în condițiile legii;


Trebuie sa îndeplinești 4 din cele 7 .
Sa luam un ziarist cu drepturi de autor.
Cate îndeplinește?
3.1 Da
3.2. Da pot avea mai multi clienți
3.3. Riscurile mi le asum eu ziaristu
3.4 Îmi folosesc mașină mea ..laptopul meu etc
3.5. Da clar
3.6. Fac parte eventual din Uniunea Jurnaliștilor sau ceva similar
3.7. Da
Deci nu numai ca îndeplinesc 4 din 7 ca sa fiu activitate INDEPENDENTA ci 7 .
Veniturile mele sunt din activității INDEPENDENTE prin urmare și sunt persoana impozabila obligata sa ma și înregistrez când depășesc plafonul de tva.

Aceste venituri de altfel sunt si incadrate la Capitolul II din Titlul IV Impozitul pe venit - Venituri din activitati INDEPENDENTE !

Definitia persoanei impozabile :

"ART. 269 - Persoane impozabile și activitatea economică

(1) Este considerată persoană impozabilă orice persoană care desfășoară, de o manieră independentă și indiferent de loc, activități economice de natura celor prevăzute la alin. (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activități. "

Scuza-ma dar la alin (4) invocat de tine nu se incadreaza un ziarist sau un actor sau muzician ...sau ce vrei tu :) El are activitate independenta ( 4 criterii din 7 cel putin indeplineste ) prin urmare obtine venituri din activitati independente !

"'(4) Nu acționează de o manieră independentă angajații sau oricare alte persoane legate de angajator printr-un contract individual de muncă sau prin orice alte instrumente juridice care creează un raport angajator/angajat în ceea ce privește condițiile de muncă, remunerarea sau alte obligații ale angajatorului. "

la alin (4) is zilierii sau cei care nu indeplinesc 4 din cele 7 conditii si prin urmare desfasoara ACTIVITATI DEPENDENTE !

De altfel vezi si Normele de la alin (4) ca te trimite la conditiile de la art 7 cele 7 ....vezi si Decizia CEJ de acolo !

nani
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Contract Drepturi de autor

#4 Mesaj de nani »

Daca o persoana fizica depaseste plafonul de 220.000 devinde platitoare de TVA, nu are importanta daca opteaza pentru 10 sau 16%.
Doar pentru ca beneficiarul drepturilor de autor nu are nicio obligatie declarativa,nu inseamna ca desfasoara activitate neimpozabila.
Pentru ca acest contract se inregistreaza pe statul de plata ,nu inseamna ca este frate cu contractul de munca si ca este tratat la fel.
La alin (4) de la art 269, sunt zilierii sau cei care nu indeplinesc 4 din cele 7 conditii si prin urmare desfasoara activitati dependente.
In continuare consider ca drepturile de autor sunt activitati taxabile si trebuie sa apara in declaratia 394,la cartusul D

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Contract Drepturi de autor

#5 Mesaj de gramac921 »

Hai sa punem si un raspuns de la ANAF pe tema asta ...drepturi de autor - activitati independente

Prin urmare e clar ca trebuie declarate in 394 ( fiind operatiuni taxabile dpdv al TVA ) , iar la depasirea plafonului este obligatorie inregistrarea in scop de TVA .

Imagine
Ultima oară modificat Mie Ian 18, 2017 1:42 pm de către gramac921, modificat 1 dată în total.

cherpecl785
Mesaje: 5
Membru din: Vin Apr 17, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Contract Drepturi de autor

#6 Mesaj de cherpecl785 »

Si eu zic ca sunt venituri impozabile si ca trebuie sa apara in 394. Eu am drepturi de autor impuse si cu 10% si cu 16%, la unele platesc CAS si CASS, ambele apar in 112. Intrebarea mea este cum sa fac sa apara si in 394 fara sa le pun manual.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Contract Drepturi de autor

#7 Mesaj de balteanuc692 »

Un actor nu prea reuseste sa indeplineasca 4 din cele 7 conditii, dupa parerea mea :)

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Contract Drepturi de autor

#8 Mesaj de gramac921 »

ce vorbesti ? :D

3.1 persoana fizică dispune de libertatea de alegere a locului și a modului de desfășurare a activității, precum și a programului de lucru

cine crezi ca ii face programul de lucru ? El si-l face in functie de ce au stabilit in contract cu clientii !

3.2 persoana fizică dispune de libertatea de a desfășura activitatea pentru mai mulți clienți;

- poate colabora cu mai multe case de filme , Televiziuni , teatre ;

3.3. riscurile inerente activității sunt asumate de către persoana fizică ce desfășoară activitatea

cine crezi ca isi asuma riscurile activitatii sale ? mama omida ? :)

3.4. activitatea se realizează prin utilizarea patrimoniului persoanei fizice care o desfășoară

asta e posibil sa nu o indeplineasca ...pt ca el nu are studio de filmari etc deci asta NU

3.5. activitatea se realizează de persoana fizică prin utilizarea capacității intelectuale și/sau a prestației fizice a acesteia, în funcție de specificul activității;

e clar ca isi foloseste capacitatea sa intelectuala si prestatia fizica ...nu a altuia :)

3.6 persoana fizică face parte dintr-un corp/ordin profesional cu rol de reprezentare, reglementare și supraveghere a profesiei desfășurate, potrivit actelor normative speciale care reglementează organizarea și exercitarea profesiei respective;

actorii fac parte din Asociatia actorilor si cascadorilor - unii DA

3.7 persoana fizică dispune de libertatea de a desfășura activitatea direct, cu personal angajat sau prin colaborare cu terțe persoane în condițiile legii

isi poate angaja personal sau poate avea colaboratori terte persoane

Deci lejer unii indeplinesc 6 din cele 7 ! :D

Asta sa nu mai zic daca luam un muzician - cantaret etc !
O vezi pe INNA dependenta ? :D
Sa fim seriosi !

nani
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Contract Drepturi de autor

#9 Mesaj de nani »

balteanuc692 scrie:Un actor nu prea reuseste sa indeplineasca 4 din cele 7 conditii, dupa parerea mea :)
IMAO...se spune :)))
Zău ca depășește 4. Mizez pe vreo 6

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Contract Drepturi de autor

#10 Mesaj de balteanuc692 »

Nu e chiar asa simplu :D

3.1 persoana fizică dispune de libertatea de alegere a locului și a modului de desfășurare a activității, precum și a programului de lucru
Nu prea dispune, se supune programului impus de regizor, de producator etc. Aia zic actorului cand sa mearga la treaba

3.2 persoana fizică dispune de libertatea de a desfășura activitatea pentru mai mulți clienți;
da, poate lucra pentru mai multe productii - 1 punct

3.3. riscurile inerente activității sunt asumate de către persoana fizică ce desfășoară activitatea
Eh... aici e cu dus si intors. Si strungarul are riscuri la locul de munca, nu credeti? :D

3.4. activitatea se realizează prin utilizarea patrimoniului persoanei fizice care o desfășoară
Clar nu vine actorul cu decorul de acasa (un muzician de talia lui Michael Jackson da) :D

3.5. activitatea se realizează de persoana fizică prin utilizarea capacității intelectuale și/sau a prestației fizice a acesteia, în funcție de specificul activității;
Da si nu prea. Daca a inventat el textul, da. Dar daca doar memoreaza ce a scris scenaristul in scenariu, asa si strungarul, face piesa dupa niste schite, nu crezi? :D

3.6 persoana fizică face parte dintr-un corp/ordin profesional cu rol de reprezentare, reglementare și supraveghere a profesiei desfășurate, potrivit actelor normative speciale care reglementează organizarea și exercitarea profesiei respective;
Nu stim, poate face, poate nu.

.7 persoana fizică dispune de libertatea de a desfășura activitatea direct, cu personal angajat sau prin colaborare cu terțe persoane în condițiile legii
Da, aici poate sa isi ia ajutor si sa il plateasca. Cum... nu stim, dar se poate.

Concluzie, nu am strans 3 conditii :D

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Contract Drepturi de autor

#11 Mesaj de gramac921 »

Tu nu ai strâns :)) nu știu ce actori ști tu care sa accepte ce spui tu acolo ca sa nu mai zic de ziaristi sau muzicieni-cantareti ...manelisti frate ! :D

Dar sa nu uitam esenta dezbaterii !

Deci sunt clar activitati independente prin urmare persoane impozabile si desfasoara activitati taxabile . ( la depasire plafon au obligatia inreg in scop de TVA )

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Contract Drepturi de autor

#12 Mesaj de balteanuc692 »

Majoritatea. Numai Robert de Niro sau Alpacino sau cei ca ei presteaza cand vor ei si stau regizorii dupa ei, sa fim seriosi :D

Dar intr-adevar, daca sunt si actori sau muzicieni sau altii care merg pe contracte de acest tip si indeplinesc conditiile, presteaza activitati independente si ca atare sunt persoane impozabile. Fapt pentru care asemenea contracte trebuie declarate in 394, din pacate
Ultima oară modificat Mie Ian 18, 2017 11:25 pm de către balteanuc692, modificat 1 dată în total.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Contract Drepturi de autor

#13 Mesaj de gramac921 »

Yep...si atunci in Saga unde se introduc sa apara in 394 ..ele fiind deja introduse prin ecranul de Salarii ..ca sa apara in 112 ?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Contract Drepturi de autor

#14 Mesaj de balteanuc692 »

II bagi si prin intrari cu R si ai grija sa stergi nota contabila dar nu am verificat daca la devalidare luna si revalidare se genereaza din nou nota :)

nani
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Contract Drepturi de autor

#15 Mesaj de nani »

Am ajuns de unde am plecat.
Trebuiesc declarate în 394 și cei de la Saga nu vor sa ne ajute în acest sens pana nu au un răspuns în scris de la ANAF. Ei le considera neimpozabile.

Scrie răspuns