Contract Drepturi de autor

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nani
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Contract Drepturi de autor

#16 Mesaj de nani »

balteanuc692 scrie:II bagi si prin intrari cu R si ai grija sa stergi nota contabila dar nu am verificat daca la devalidare luna si revalidare se genereaza din nou nota :)
Cred ca nu , dar o sa verific. Promit! :))

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Contract Drepturi de autor

#17 Mesaj de gramac921 »

Asa m-am gandit si eu sa fac , sterg nota contabila si desi imi da mesaj la Inchidere luna ca am inreg fara nota contabila ...validez tot si nu mai apare nota aferenta . :)

Declar in 394 si in 112 ( impozit si contributiile )

Dar nu mai trebuie setat la Furnizori - Contract civil la Detalii ca nu il mai aduce in 394 :D

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Contract Drepturi de autor

#18 Mesaj de gramac921 »

Da chiar contractele civile de ce nu se preiau in 394 de Saga ? Alegi la Detalii Furnizori - contract civil ...pui R si cand extragi 394 ...zero barat ! :D
nu il aduce deloc

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Contract Drepturi de autor

#19 Mesaj de balteanuc692 »

Eu as merge pe o varianta a programului in care sa te lase sa optezi tu daca e activitate dependenta sau independenta. Stiti povestile cu reconsiderarea activitatilor din independente in dependente si i-a pus sa plateasca toate asigurarile ca un salariu? Acum pot sa vina si invers, din activitate dependenta sa o reconsidere activitate independenta, mai ales pe cei care au depasit pragul de 220.000 lei :lol:

nani
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Contract Drepturi de autor

#20 Mesaj de nani »

gramac921 scrie:Da chiar contractele civile de ce nu se preiau in 394 de Saga ? Alegi la Detalii Furnizori - contract civil ...pui R si cand extragi 394 ...zero barat ! :D
nu il aduce deloc
Pana nu le aduci o patalama de la ANAF, nu modifica, baga lucrul manual dacă ti-au trebuit contracte. :lol:

cherpecl785
Mesaje: 5
Membru din: Vin Apr 17, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Contract Drepturi de autor

#21 Mesaj de cherpecl785 »

Ce patalama? Exista ghidul Anaf care precizeaza ca se declara veniturile impozabile, astea sunt. Mai mult de atat nu avem ce.

cherpecl785
Mesaje: 5
Membru din: Vin Apr 17, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Contract Drepturi de autor

#22 Mesaj de cherpecl785 »

Eu am actori multi, sunt persoane independente, lucreaza pentru mai multe teatre/institutii. Pot lucra si full time intr-un anumit teatru si separat au contracte de drepturi de autor cu diversi beneficiari. Azi joaca intr-o piesa intr-un loc, maine filmeaza ceva in altul. Este activitate independenta, cand vor depasi 220.000 lei isi vor lua cod de TVA. In aceeasi categorie intra si canataretii, cum zice Cornel. Si scriitorii in anumite cazuri, etc. Ei se pot organiza ca si PFA daca vor, dar nu ii obliga nimeni, pot ramane persoane fizice platitoare de TVA la depasire.

nani
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Contract Drepturi de autor

#23 Mesaj de nani »

cherpecl785 scrie:Ce patalama? Exista ghidul Anaf care precizeaza ca se declara veniturile impozabile, astea sunt. Mai mult de atat nu avem ce.
Pai daca asa mi s-a raspuns de la asistenta tehnica!
Nu modifica programul pentru drepturi de autor ,pentru ca ei considera ca sunt operatiuni neimpozabile si atunci nu trebuie sa apara in 394.
Orice argument le-am adus nu a fost suficient si ca sa-mi inchida gura mi s-a raspuns sa le aduc in scris de la ANAF.
Asa si cu contractele civile,nu se incarca in 394,desi este clar ca trebuie sa apara.

Acesta este un alt subiect de discutat,faptul ca sunt foarte expeditivi si superficiali la asistenta.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Contract Drepturi de autor

#24 Mesaj de avramg »

Am un contract ptr drept de autor de la o firma din Danemarka pentru tiparirea unei carti in 3000 de exemplare in Romania.
Furnizorul este inregistrat in VIES cu cod valabil.
Intrebarea mea este daca o declar in 390 ca si achizitiii de servicii intracomunitare si in 100 cind fac plata pentru 16% retinere nerezidenti?......daca imi trimite certificat de rezidenta fiscala din Danemarka mai retin 16% si declar in 100?

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Contract Drepturi de autor

#25 Mesaj de avramg »

un sfat?...............o parere?.........

cherpecl785
Mesaje: 5
Membru din: Vin Apr 17, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Contract Drepturi de autor

#26 Mesaj de cherpecl785 »

S-a rezolvat cumva problema cu drepturile de autor? Apar acum in 394? Ca la versiunea din ianuarie nu apareau.

popal804
Mesaje: 10
Membru din: Mie Iul 17, 2013 10:02 am

Re: Contract Drepturi de autor

#27 Mesaj de popal804 »

Cum se declara in d 394 un contract de prestari servicii cu o persoana fizica? Il trec la intrari pe R ( contracte) ,dar nu-l preia in declaratia 394. L-as trece manual dar nu stiu ce sa selectez la tip operatie pt e persoana neinregistrata in scopuri de tva si nu merge decat tip N ( facturi/ borderou de achizitie, carnete de comercializare ) si eu am doar contract.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Contract Drepturi de autor

#28 Mesaj de tomac »

factură
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chivus28
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 04, 2013 10:32 pm

Re: Contract Drepturi de autor

#29 Mesaj de chivus28 »

In cazul in care in anul 2017 se opteaza pentru contract de valorificare a drepturilor de proprietate intelectuala cf. art 114 alin 2 lit g din Codul Fiscal, tot in Intrari cu tip R ar trebui introdus?

dragoif927
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 15, 2016 9:53 am

Re: Contract Drepturi de autor

#30 Mesaj de dragoif927 »

drepturile de autor se declara in 205?

Scrie răspuns