SPV persoane juridice

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: SPV persoane juridice

#226 Mesaj de tobosv790 »

Merge iar. Dar greu. Trebuie sa fii stoic.

teodorescuv426
Mesaje: 27
Membru din: Mar Apr 28, 2009 12:00 am

Re: SPV persoane juridice

#227 Mesaj de teodorescuv426 »

A depus cineva noul formular pentru SPV ? Se poate duce de orice persoana la oricare adm financiara asa cum duceau 150 sau trebuie dus numai de persoana imputernicita cu buletinul original in mana ? Si ce trebuie sa aleg eu , posesor de certificat , imputernicit sau reprezentant al firmei ? Mi s-a spus de la ANAF - asistenta contribuabili ca trebuie o imputernicire semnata de reprezentatul legal al societatii. O fi si pentru asta un model agreat de ei sau fac asa cum stiu eu ? Mai am cateva firme pentru care nu am apucat sa depun C800 . Era prea frumos ca sa tina mai mult , trebuia sa mai trecem si pe la ANAF sa nu ne uite figurile !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SPV persoane juridice

#228 Mesaj de balazse »

Este posibil sa nu am dreptate, dar prin faptul ca ai primit dreptul de a transmite declaratii nu inseamna ca ai primit si dreptul de a accesa SPV, adica la total altcva, iar prin C800 asa se proceda, precum prin noua metoda cred ca acest lucru au dorit sa remedieze.
Ca reprezinta un drum in plus, lucru care ingreuneaza munca, deoarece se pierde timp, sunt de acord.

Dupa parerea mea personala, ar trebui sa functioneze la fel ca si pentru cerera 150.
Alegi imputernicit, deoarece celelalte doua optiuni de reprezentant nu cred ca sunt corecte.
Vezi modelul pentru cererea 150 si faci un fel de copy/paste, dupa care il mai modifici un pic sau il faci cum doresti.

teodorescuv426
Mesaje: 27
Membru din: Mar Apr 28, 2009 12:00 am

Re: SPV persoane juridice

#229 Mesaj de teodorescuv426 »

Am sunat la ANAF si mi s-a confirmat , trebuie sa ne prezentam personal cu buletinul si cu imputernicirea in original doar la adm financiara de care apartine firma . Daca e din provincie , luati-va concediu ! Nu se mai poate depune la orice adm financiara. Mi-a promis ca o sa comunice problema superiorilor deoarece pentru firmele de contabilitate va fi greu sa strabatem Bucurestiul si poate chiar provincia . Si se pare ca se mai schimba niste formulare , nu mi-a spus care , dar sa mai astaptam poate se modifica ceva si cu asta , macar sa le putem depune intr-un singur loc .

buldanc717
Mesaje: 28
Membru din: Mie Iul 05, 2017 10:46 am

Re: SPV persoane juridice

#230 Mesaj de buldanc717 »

BUna ! m-am inscris pe SPV dar nu ma pot loga cu utilizator si parola .. am schimbat parola .. am cerut ajutor de la ANAf (mi-au spus sa incerc pana reusesc )?????!!!! am incercat dar nu ma pot loga pentru a transmite D unica . .. aveti idee ce sa fac ?
Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SPV persoane juridice

#231 Mesaj de balazse »

Ai primit prin e-mail confirmarea de schimbare parola?
Daca da, ai verificat sa fi completat corect parola noua la autentificare?

buldanc717
Mesaje: 28
Membru din: Mie Iul 05, 2017 10:46 am

Re: SPV persoane juridice

#232 Mesaj de buldanc717 »

nu am primit pe mail confirmare de schimbare parola ...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SPV persoane juridice

#233 Mesaj de balazse »

Sigur ai reusit sa modifici parola?

buldanc717
Mesaje: 28
Membru din: Mie Iul 05, 2017 10:46 am

Re: SPV persoane juridice

#234 Mesaj de buldanc717 »

mesajul este "utilizatorul sau parola sunt gresite ..". am schimbat parola dar acelasi lucru , nu imi da voie nici sa schimb parola nici sa intru cu cea veche . ("Datele de identificare introduse sunt incorecte. Vă rugăm încercaţi din nou " . Pot anula inregistrarea in SPv??? si sa ma inscriu din nou cu alt nume de utilizator .. ca nu mai stiu cum sa fac..

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SPV persoane juridice

#235 Mesaj de balazse »

Hai sa recapitulam.
Ai incercat sa modifici parola, totusi prin e-mail nu ai primit nici un mesaj de confirmare?
Daca nu, atunci precis verifici adresa de e-mail setat?

buldanc717
Mesaje: 28
Membru din: Mie Iul 05, 2017 10:46 am

Re: SPV persoane juridice

#236 Mesaj de buldanc717 »

am modificat parola , deoarece cu cea initiala nu am putut intra . pe mail nu am primit nicio confirmare de modificarea parolei ... Am cerut ajutor la ANaf mi-au confirmat utiizatorul si intrebarea de siguranta si mi-au zis " sa incerc pana reusesc " dar nu reusesc... aici e problema .. Deoarece nu pot intra ,intentionez sa anulez inregistrarea si sa ma inscriu din nou cu alt nume de utilizator. Se poate acest lucru ? ce stiti ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SPV persoane juridice

#237 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea n-ar trebui sa iti permita un alt usename, o data ce detii una.
Cred ca ar mai trebui sa contactezi pe cei de la ANAF ca nu functioneaza cum trebuie (poate o solutie ar fi sa iti descrie exact toti pasii pentru modificare).

buldanc717
Mesaje: 28
Membru din: Mie Iul 05, 2017 10:46 am

Re: SPV persoane juridice

#238 Mesaj de buldanc717 »

va multumec .. o sa ma duc la Anaf sa vad cum procedez..

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SPV persoane juridice

#239 Mesaj de balazse »

prunam scrie:@tobosv790 : Mie mi-au raspuns cei de la asistenta: "Buna ziua, trebuie sa mergeti pe Profil Utilizator – Renuntare SPV si de acolo sa alegeti CUI-ul/CNP-ul la care doriti sa renuntati." .. din pacate, cand intru acolo nu pot selecta niciun CNP sau CUI - nu-mi apar, nu sunt active cumva ... :D
Functioneaza, dar pentru asta trebuie sa folosesti ca si browser Internet Explorer.

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: SPV persoane juridice

#240 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un formular C800 (de unde pot descarca).
Va multumesc mult.

Scrie răspuns