numar mediu salariati bilant 30.06.2020

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

numar mediu salariati bilant 30.06.2020

#1 Mesaj de ionascus »

Salariatii care au fost in somaj tehnic intra in calculul numarului mediu de salariati?

Ei au avut raportul de munca suspendat deci conform metodologiei INSSE nu ar trebui luati in calcul.

http://colectaredate.insse.ro/metadata/ ... icator=243

Din cate imi dau eu seama, Saga calculeaza numarul mediu de salariati luand in calcul si salariatii aflati in somaj tehnic

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: numar mediu salariati bilant 30.06.2020

#2 Mesaj de pomparaus »

E corect cum face saga : suspendatii nu au incetat raportul de munca cu societatea, ei sunt in continuare salariatii tai.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: numar mediu salariati bilant 30.06.2020

#3 Mesaj de roncovf »

Nu e corect cum face SAGA. Nu exclude salariatii cu contract de munca suspendat, nici macar persoanele in CIC.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: numar mediu salariati bilant 30.06.2020

#4 Mesaj de pomparaus »

Era vorba despre salariatii cu CIM suspendat aflati in somaj tehnic.

ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: numar mediu salariati bilant 30.06.2020

#5 Mesaj de ionascus »

Eu stiu ca la Saga sunt profesionisti dar nu gasesc nicaieri sa scrie ca salariatii aflati in somaj tehnic intra in calculul numarului mediu de salariati.

Si in Legea nr. 346 din 14 iulie 2004 privind stimularea înființării și dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii este aceeasi prevedere:

Art. 5
(5) La calcularea numărului mediu anual de salariați nu se vor avea în vedere salariații al căror contract individual de muncă este suspendat pentru perioada luată în calcul, conform prevederilor legale, și ucenicii și elevii sau studenții care urmează o formă de pregătire profesională pe bază de contract de ucenicie sau de formare profesională.
(6) Nu vor fi introduse/introduși în numărul mediu anual de salariați salariatele/salariații aflate/aflați în concediu de maternitate sau parental.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: numar mediu salariati bilant 30.06.2020

#6 Mesaj de pomparaus »

"Numărul mediu al salariaților pe lună reprezintă media aritmetică simplă rezultată din suma efectivelor zilnice de
salariați (exclusiv cei al căror contract de muncă/raport de serviciu este suspendat și cumularzii externi) din luna
respectivă - inclusiv din zilele de repaus săptămânal și sărbători legale - împărțită la numărul total al zilelor
calendaristice. Salariații, aflați în șomaj tehnic, care beneficiază de o indemnizație din salariul de bază, se includ
proporțional cu timpul de lucru prevăzut în contractul de muncă" - din norme.

ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: numar mediu salariati bilant 30.06.2020

#7 Mesaj de ionascus »

Inteleg ca acestea sunt normele la raportarea statistica SERV TS - Indicatori pe termen scurt în servicii.

Au totusi valoare juridica mai mare decat Legea 346/2004?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: numar mediu salariati bilant 30.06.2020

#8 Mesaj de pomparaus »

Eu stiu ca numarul mediu de salariati se determina dupa metodologia stabilita de Institutul National de Statistica.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: numar mediu salariati bilant 30.06.2020

#9 Mesaj de ovidiuo »

Offtopic: Dati prea mare importanta cererilor celor de la Statistica (si zecilor de rapoarte pe care pe solicita) ... la mine, sunt ultimii in ordinea prioritatilor - si mai am "unii" cu pretentia ca sa le furnizez datele pana pe data de 15 ale lunii - acestia primesc pe data de 25 datele solicitate - nici o zi mai devreme ! Pe mine ma dispera faptul ca ne zapacesc pe noi sa le furnizam date care deja sunt la celelalte institutii ale statului ! ... vrei vanzari, cifre de afaceri - ai deconturile de TVA depuse la ANAF .. vrei salariati, cu norme, cu femei-barbati, cu suspendari etc .. ai declaratia 112 depusa lunar la ANAF (chiar si revisal-ul il pot folosi de la ITM) ... vrei ancheta structurala pe anul trecut - este chiar bilantul (depus la ANAF) .. il copiezi de pe un formular pe altul ! .. In sfarsit, nu va mai stresati si cu Statistica ! :D .. mai usor cu ei !

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: numar mediu salariati bilant 30.06.2020

#10 Mesaj de pomparaus »

Da cine se streseaza cu statistica, Ovidiu?! Mie mi-e drag de nu mai pot cand trebuie sa completez forumularul E01 unde trebuie sa completezi consumuri de energie electrica, combustibilii, gazele (cantitativ), chestionarul PRODROM-A cu betoanele (consum intern, livrare pe piata interna si externa) si multe, multe alte raportari.
Dar, revenind la calculul numarului mediu de salariati eu sustin ca in formula intra si salariatii care sunt in somaj tehnic.

ionascus
Mesaje: 197
Membru din: Sâm Iul 26, 2008 12:00 am
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: numar mediu salariati bilant 30.06.2020

#11 Mesaj de ionascus »

Multumesc pentru ajutor.

Pana la urma am inclus si eu salariatii care au fost in somaj tehnic in numarul mediu de salariati.

Problema e ca Legea 346/2004 prevede altceva (sau mai bine spus nu are aceasta precizare privind somajul tehnic pe care o are INSSE) si totusi la art. 6 face referire la situatiile financiare

(1) Datele utilizate pentru calculul numărului mediu anual de salariaţi, cifra de afaceri netă anuală şi activele totale sunt cele raportate în situaţiile financiare aferente exerciţiului financiar precedent, aprobate de adunarea generală a acţionarilor sau asociaţilor.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: numar mediu salariati bilant 30.06.2020

#12 Mesaj de roncovf »

Ideea e ca SAGA calculeaza gresit numarul mediu de salariati. Somajul tehnic a fost o situatie speciala, dar SAGA nu exclude nici macar persoanele aflate in concediu pentru cresterea copilului.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: numar mediu salariati bilant 30.06.2020

#13 Mesaj de pomparaus »

Pe cei aflati in CIC ar trebui sa ii excluda : probabil a ramas configurat sa ia in calcul salariatii declarati prin D112 (zic si eu).

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: numar mediu salariati bilant 30.06.2020

#14 Mesaj de adrigela77 »

Eu consider ca ptr. nr. mediu de salariati/luna se iau in calcul nr. de ore efectiv lucrate+nr. ore CM din productie + nr. ore CO se face total si se imparte la nr. de ore care ete in fiecare luna, respectiv luna iunie 2020 sunt 160 ore. Exact orele efectiv lucrate , cei care au dasfasurat activitate+ FS ptr. realizarea cifrei de afaceri.
Mult succes si multa energe.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: numar mediu salariati bilant 30.06.2020

#15 Mesaj de septimiuv »

Redescărcați și reinstalați.

Scrie răspuns