Utilizare program

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bohad
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 30, 2016 1:53 pm

Utilizare program

#1 Mesaj de bohad »

buna ziua,

In primul rand imi cer scuze daca repet intrebarea! Am rasfoit forumul dar tot nu am reusit sa inteleg ceea ce eu caut!
Urmeaza sa deschid un magazin de piese auto si doresc sa am fiecare articol ( produs) introdus in gestiune. Doresc sa am o casa de marcat legata la program si un scaner ca sa fie mai usoara vanzarea si receptionarea ! Care este modul de lucru in acest caz? scanerul il leg la casa de marcat sau la calculator ? Fiecare produs pe care eu am sa-l am contine un cod de bare. Deci cand o sa fac receptia o sa scanez acel cod iar cand il vand il scanez din nou? Mai am cateva nelamuriri dar incep cu acestea ! :cry: :roll:

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Utilizare program

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Scanerul se leaga la calculator
Sfatul este sa folositi si Marketline, este mai usor de utilizat pentru vanzari decat programul in sine
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

bohad
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 30, 2016 1:53 pm

Re: Utilizare program

#3 Mesaj de bohad »

multumesc pentru raspuns ! este totul nou pentru mine in Marketline dar sper sa ii dau de cap. Daca fac aici un bon si clientul imi zice apoi ca vrea factura, il pot transfera de aici in factura? sau intru in Saga si pe baza bonului fac o factura? se poate elibera bon cu RO din Marketline?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Utilizare program

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Factura se genereaza direct din MarketLine
Se pot elibera BF pe care sa apara CUI'ul clientului, in setarile programului, la setarile casei de marcat exista o bifa(asta daca acea casa de marcat suporta tiparirea codului fiscal pe bon) numita "Preia client pe bon cf HG84/2013"
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

bohad
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 30, 2016 1:53 pm

Re: Utilizare program

#5 Mesaj de bohad »

in Marketline generez un bon de comanda dar nu pot sa-l facturez fara sa sa-l incasez? Am clienti care o sa achite peste un interval de timp! deci doresc sa fac bonul, sa-l facturez dar sa nu-l incasez. Cand fac acest lucru in Marketline imi spune ca nu am inchis bonul. Cum pot sa inchid bonul, sa-l facturez dar fara sa-l incasez?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Utilizare program

#6 Mesaj de tomac »

Nu există așa ceva.
Programați casa să închidă bonul cu credit. Și îl închideți așa.Și îl și tipăriți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bohad
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 30, 2016 1:53 pm

Re: Utilizare program

#7 Mesaj de bohad »

si cum pot sa inchid bonul cu credit?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Utilizare program

#8 Mesaj de tomac »

Adică așa bine. Dați încasare și la metoda de încasare alegeți credit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bohad
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 30, 2016 1:53 pm

Re: Utilizare program

#9 Mesaj de bohad »

scuza-mi insitenta. dar in MarketLine cand apas butonul de incasare am urmatoarele posibilitati : numerar ; card; bonuri; cec ! nu am metoda de credit !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Utilizare program

#10 Mesaj de tomac »

Puteți alege CEC și indicele să fie setat corespunzător opțiunii "CREDIT" setată în casa de marcat. Nu doar setarea programului este importantă aici.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns