Numar facturi emise

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
kovacse6
Mesaje: 94
Membru din: Lun Feb 22, 2016 4:21 pm

Numar facturi emise

#1 Mesaj de kovacse6 »

1. Se declara in D394 plaja de numar alocat pentru facturile externe?
2, Daca nu sunt alocate plaje de numere distincte pentru facturi interne si externe si dintr-un numar de 7 facturi emise am interne numai una cat va fi declarat ca numar facturi emise? Am corectat cea generata de program dar nu mai sunt sigur de nimic!
3. se emit facturi cu tva pentru un partener extern. Aceasta se declara undeva? Se i-a in considerare la numarul facturilor emise?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Numar facturi emise

#2 Mesaj de balazse »

1. Nu, doar cele pentru intern (ii aiurea, dar asta este).
2. Declari fiecare factura in parte.
3. Se declara la partener tip "3"/"4" (depinde de caz), nr facturii va aparea ca si o livrare in tara, o data ce a fost facturat cu TVA.

kovacse6
Mesaje: 94
Membru din: Lun Feb 22, 2016 4:21 pm

Re: Numar facturi emise

#3 Mesaj de kovacse6 »

Multumesc.
2. Sa inteleg corect. Am 7 facturi emise luna decembrie. EX de la 41 pana la 47. Factura cu nr. 42 si 47 este intern. Cum declar facturile emise in decembrie? factura alocata de la ex. 40 pana la. si factura emisa 2. de la 42-42 si 47-47. Nu am facturi stornate, anulate!
Se impune rectificarea declaratiei pentru numarul facturilor emise. Eu am declarat 7 ca numar folosit si emis.

3. Am vrut sa introduc manual factura emisa pt. partener extern in declaratie. saga nu preia. N-ar trebui sa apara la sectiunea E? Este vorba de servicii legat de bunurile imobile!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Numar facturi emise

#4 Mesaj de stefi »

Cam in aceeasi situatie ma regasesc si eu..
Eu am o plaja de numere pt. iesiri valuta, aici facturez atat pt. intern cat si pt.extern si o plaja de numere separta pt.iesiri lei, insa am aprox.2 facturi pe an pt. clienti din Romania, restul pt. extern, asa ca la mine in D394 am in fiecare luna aceleasi plaje de numere si la emise zero, eu cred ca e corect...ce parere aveti?
Multumesc!

kovacse6
Mesaje: 94
Membru din: Lun Feb 22, 2016 4:21 pm

Re: Numar facturi emise

#5 Mesaj de kovacse6 »

Revin cu intrebarea.
1. Numarul facturilor emise declarate in D394 este numarul facturilor emise catre parteneri interni?
2. Cum se inregistreza in d394 facturile emise cu tva catre partener extern? Factura emisa intra in numarul facturilor emise declarate?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Numar facturi emise

#6 Mesaj de balazse »

Pentru KovacsE6
1. Declari pentru livrarile in tara (nu este acelasi lucru cu parteneri interni).
2. Simplu, o sa apara la tip partener "3". Da, intra in plaja de numere utilizate.

Pentru StefI
Nu are de ce sa nu fie corect. Ii destul de aiurea reglementarea asta cu plajele, mai ales daca pentru intern nu ai o plaja separata.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Numar facturi emise

#7 Mesaj de stefi »

Da, e cam incalcita treaba, facturez pt. clienti din Romania folosind 2 plaje, altcumva nu am cum din program, cateodata prin iesiri-valuta si cateodata prin iesiri lei..

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Numar facturi emise

#8 Mesaj de ferenta »

Dar nu numai în acet caz apar neconcordanțe!De exemplu, dacă facturez chirie spațiu, care este scutită de tva, nu apare în D394, deși este factură emisă.Deci nu cred că trebuie să existe vreo concordanță între plaja de facturi alocată și cele emise.Zic și eu...
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

munteanud449
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 08, 2009 12:00 am

Re: Numar facturi emise

#9 Mesaj de munteanud449 »

Asa este, in cazul facturilor scutite cf art 292 ,care nu se declara, se omit din plaja.Sau voi faceti altfel?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Numar facturi emise

#10 Mesaj de balazse »

In plaja utilizata, nu se declara.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Numar facturi emise

#11 Mesaj de stefi »

Revin din nou cu o observatie: pana in decembrie aveam declarat in D394 o plaja de numere de la nr 291 pana la 1000. Ultima factura din decembrie este nr. 320 astfel ca m-am dus in continuare cu numerotarea si am ajuns la declarare in D394 pt. ianuarie de la nr. 321 pana la 1000, cu facturi emise zero, eu facturand catre clienti din UE mai mult.. Aceasta plaja de numere este declarata in D394 pt. ca se intampla cateodata sa am facturi si in valuta catre clienti din Romania...Totodata am si o alta plaja de numere declarata doar pt. iesiri in lei...sper ca e bine, pt. ca eu altcumva nu vad rezolvare.///

Scrie răspuns