export import date

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stefana844
Mesaje: 69
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:00 am

export import date

#1 Mesaj de stefana844 »

Buna ziua
La un punct de lucru se tine evidenta cantitativ valorica la pret de vanzare (avem doar saga C stocuri), fiind magazin cu amanuntul. As dori sa import la birou (unde avem saga C complet) doar intrari , iesiri.
Contabilitatea se tine global valoric la acel magazin, dar pentru evidenta clara a stocurilor acestia au optat sa efectueze inregistrarile cantitativ valoric la ei la magazin.
Exista vreo varianta in care sa preiau sau sa prelucrez importul astfel incat sa preiau valoric pe nedefinit? sa nu fiu nevoita sa creez incarc bazele de date cu toate articolele lor.

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: export import date

#2 Mesaj de balazse »

Si totusi care ar fi logica pentru o evidenta la pret de vanzare, o data ce ai o evidenta cantitativ-valorica?
O posibilitate ar fi ca la "administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse" -> pui bifa la "dezactiveaza ecranele de stocuri pentru aceasta firma".
Fa o salvare de baza de date, efectueaza modificarea si incearca sa faci un import.
Oricum ar fi fost optim ca la una dintre calculatoare sa fi fost utilizat optiunea "administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse" -> "indice de filiala", pentru a nu se suprapune datele.

stefana844
Mesaje: 69
Membru din: Lun Iul 20, 2009 12:00 am

Re: export import date

#3 Mesaj de stefana844 »

La magazin se tine evidenta cantitativ valoric deoarece este vorba de mii de articole, pt care este necesar sa se cunoasca mereu stocul cantitativ.
Fiind vorba de volum foarte mare de date am considerat ca evidenta contabila sa se tina valoric.

Multumesc pentru raspuns.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: export import date

#4 Mesaj de balazse »

Si revin cu intrebarea: Si totusi care ar fi logica pentru o evidenta la pret de vanzare, o data ce ai o evidenta cantitativ-valorica?

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: export import date

#5 Mesaj de hucecd »

Exista posibilitatea sa prelucrezi importul generat de la magazin cantitativ valoric astfel incat sa il importi in global valoric.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8247
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: export import date

#6 Mesaj de herganiec »

in ce sens sa il prelucrezi ? sa importati datele , notele contabile? asta se face..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns