Schimbare nume/prenume persoana intocmit/contabil/admnistrat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nedelcuo205
Mesaje: 42
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Schimbare nume/prenume persoana intocmit/contabil/admnistrat

#1 Mesaj de nedelcuo205 »

Buna tuturor!
Unde pot intra pentru a putea schimba numele/prenumele persoanei imputernicite sa semneze documentele listate de program ????
Multumesc anticipat !!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Schimbare nume/prenume persoana intocmit/contabil/admnis

#2 Mesaj de tomac »

În fiecare ecran de tipărire se poate seta numele ce să apară la semnături.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nedelcuo205
Mesaje: 42
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: Schimbare nume/prenume persoana intocmit/contabil/admnis

#3 Mesaj de nedelcuo205 »

Vorbesc de Saga C....unde pot intra sa modific numele celui ce semneaza ? S-a schimbat numele administratorului si a celui ce intocmeste documentul... Odata era un ecran in care treceam, pentru fiecare document in parte, numele celui ce semneaza.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8251
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Schimbare nume/prenume persoana intocmit/contabil/admnis

#4 Mesaj de herganiec »

tomac scrie:În fiecare ecran de tipărire se poate seta numele ce să apară la semnături.
ce nu ati inteles?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Schimbare nume/prenume persoana intocmit/contabil/admnis

#5 Mesaj de nasteaf »

Am avut completat la "A doua semnatura" un nume, respectiv seful comp.financiar contabilitate, iar acum persoana respectiva a plecat si nu s-a mai angajat pe acel post alta persoana. Am sters numele de la a doua semnatura in mai multe liste, in lista respectiva cand dau listare dupa ce sterg numele nu imi apare nume la a doua semnatura, dar cand generez din nou lista iar imi apare acel nume pe care anterior l-am sters.Ce trebuie sa fac, daca nu am alt nume sa-l inlocui si doresc sa nu fie scris nimic la a doua semnatura?
Multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8251
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Schimbare nume/prenume persoana intocmit/contabil/admnis

#6 Mesaj de herganiec »

completati cu "." punct acolo..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

feodorovl615
Mesaje: 27
Membru din: Joi Feb 28, 2013 9:52 am

Re: Schimbare nume/prenume persoana intocmit/contabil/admnis

#7 Mesaj de feodorovl615 »

nedelcuo205 a pus o intrebare si sincer nu cred ca a primit un raspuns corect.

Concret
Pana de curand se puteau modifica datele persoanei care apar pe declaratii din Situatii-Listari -> Jurnale -> Decl 394 -> Alte informatii -> Persoana care intocmeste declaratia. Daca firma nu era platitor de TVA o faceai temporar platitor, modificai datele respective si reveneai la setarea de neplatitor TVA. Datele acelei persoane se regaseau pe toate declaratiile.

OK, sa spunem ca persoana a plecat (cazul lui nedelcuo205). Indiferent ce ai modifica (asa cum am descris mai sus), pe declaratii apare numele vechii persoane. Este aiurea, nu are rost sa modifici de fiecare data in declaratii numele persoanei care intocmeste declaratia. Trebuie sa existe o modalitate simpla prin care acele date sa fie completate intr-un singur loc, de ex de la configurare societati sa avem jos un tab cu datele persoanelor care apar pe declaratii.

Imi scapa mie ceva ?

Scrie răspuns