DECLARATIE 205 PENTRU ANUL 2016

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DECLARATIE 205 PENTRU ANUL 2016

#16 Mesaj de tomac »

Ajutorul îl găsiți în OPANAF 3695/2016 sau în instrucțiunile de completare ale D205.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

trifana676
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

Re: DECLARATIE 205 PENTRU ANUL 2016

#17 Mesaj de trifana676 »

Buna ziua!
Daca a reusit cineva sa centralizeze datele pentru declaratia 205 privind impozitarea veniturilor din arenda, ma poate ajuta si pe mine cu un sfat? Mie nu-mi functioneaza! Anul trecut a fost usor, a functionat imediat/automat!
Am stat linistita, si acum am intrat in panica...pt. ca sunt f. multi si nu am cum sa-i centralizez manual asa de repede!
La telefoanele Saga Nu pot apela pt. ca ori nu se apeleaza, ori este ton de ocupat!
Multumesc anticipat pt. ajutor!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DECLARATIE 205 PENTRU ANUL 2016

#18 Mesaj de tomac »

Eu am reușit. A durat 0,000001 secunde. Cum am reușit asta? Simplu. Puteți descoperi și fără să sunați la firmă. E suficient să citiți ordinul 3695/2016.
De asemenea - ca regulă - dacă programul nu vă generează vreo declarație sau o completează într-un anumit fel, înainte de a vă panica inutil, vă recomand să citiți legislația la zi și să vă puneți la punct cu ea. Nu de alta dar sunt 99,99% șanse să nu fiți la zi cu prevederile legale legate de declarația cu pricina.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

trifana676
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

Re: DECLARATIE 205 PENTRU ANUL 2016

#19 Mesaj de trifana676 »

Multumesc, tomac!
Reusisem deja sa ma informez intre timp....
Am vrut, cred, sa ma ajut putin prin forum .....cu un raspuns simplu de la cineva care deja a avut ceva timp sa studieze si sa ne fi spus doar ca nu mai este obligatorie declararea acestora ..... era logic , oarecum, ca nu mai trebuiau declarate - pt. ca lunar noi deja i-am declarat cu cnp-ul prin decl.112...
Doar ca mai intai am incercat, crezand...cum ne-am obisnuit dealtfel f.prost....ca programul ne mai ajuta cu anumite informatii - anterior ..
.....
"INSTRUCŢIUNI
privind completarea formularului 205 „Declaraţie informativă privind impozitul reţinut la sursă, veniturile din jocuri de noroc şi câştigurile/pierderile din investiţii,
pe beneficiari de venit“, cod 14.13.01.13/I
I. Depunerea declaraţiei
Declaraţia se completează şi se depune de către plătitorii de venituri care au obligaţia calculării, reţinerii şi virării impozitului pe veniturile cu regim de reţinere
la sursă a impozitului, potrivit titlului IV din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, pentru următoarele tipuri de
venituri:
a)venituri din dividende;
b)venituri din dobânzi;
c)venituri din lichidarea unei persoane juridice;
d)venituri din premii;
e)venituri din jocuri de noroc cu impunere finală;
f)venituri din alte surse.
Declaraţia se depune şi de organizatorii/plătitorii de venituri din jocuri de noroc sau intermediarii/ societăţile de administrare a investiţiilor/societăţile de investiţii
autoadministrată, pentru următoarele tipuri de venituri pentru care nu au obligaţia calculării, reţinerii şi virării impozitului pe venit, potrivit titlului IV din Legea
nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare:
a)câştiguri/pierderi din transferul titlurilor de valoare şi orice alte operaţiuni cu instrumente financiare, inclusiv instrumente financiare derivate, precum şi din
transferul aurului financiar, definit potrivit legii;
b)venituri din jocuri de noroc la distanţă şi festivaluri de poker..."

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DECLARATIE 205 PENTRU ANUL 2016

#20 Mesaj de tomac »

Ba vă ajută și programul. Nu le pune nicăieri. Nici măcar nu le afișează în lista veniturilor. Nici cele din arendă și nici cele din salarii.
Și logic, atunci când nu le afișează, o face cu un motiv.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: DECLARATIE 205 PENTRU ANUL 2016

#21 Mesaj de septimiuv »

Care? :twisted:

Scrie răspuns