asociatie umanitara

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nurciun
Mesaje: 18
Membru din: Vin Aug 19, 2016 4:33 pm

asociatie umanitara

#1 Mesaj de nurciun »

Buna dimineata,am o asociatie umanitara infiintata pe data de 22.06.2016,in 010 la rubrica impozit pe profit nu are data de luare in evidenta,ceea ce eu nu stiu exact este:ar fi trebui sa fac un alt 010 in care sa trec luare in evidenta impozit pe profit sau cunoscandu-se faptul ca nu pot fi micro se intelege ca automat sunt profit si nu mai e cazul?

Va intreb deoarece am citit ca nu trebuie trecut in 010 sau ca trebuie si nu stiu exact.

Daca ar fi trebuit sa fac acest lucru acum mai pot depune 010 pt anul 2016 ca sa pot depune D101?

Va multumesc, o zi buna!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: asociatie umanitara

#2 Mesaj de paturcai »

Puteti sa depuneti 101.
Prin definitie asociatiile si ONG-urile in general sunt asimilate in vectgorul fiscal ca fiind platitoare de impozit pe profit.
Asta nu inseamna ca nu trebuie sa depuneti 010 (de fapt trebuia) pentru a fi luata in evidenta si in vectorul fiscal.
Mergeti cu un 010 si tânguiți-vă (ce le mai place chestia asta!) si poate obtineti un avertisment si depuneti acel 010.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

nurciun
Mesaje: 18
Membru din: Vin Aug 19, 2016 4:33 pm

Re: asociatie umanitara

#3 Mesaj de nurciun »

Buna seara,da am fost,am inregistrat 010,am luat doar avertisment deci am scapat de data asta,trebuia depus de la infiintare :D ,surpriza a fost mare la depunerea declaratiei 101 care avea un cod caen si acela nu exista,noroc cu o doamna amabila de la administratie care a reusit sa afle care cum e sa o poata inregistra.

Multumesc

Scrie răspuns