gestiune global valorica-lipsa date in raport gestiune

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cazacul815
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 13, 2013 11:44 am

gestiune global valorica-lipsa date in raport gestiune

#1 Mesaj de cazacul815 »

Lucrez cu gestiune global valorica si nu mai pot vizualiza raportul de gestiune pe anii precedenti. Ce trebuie sa setez in ianuarie pt a se prelua in raport soldul initial la marfa? Inainte am avut setat conturile 371.01, 378, 4428 607.01 si 707.01.Acum am creat o gestiune noua cu toate conturile cu analitc .01 iar la "tipuri de articole/serv" am facut aceleasi setari la conturi. Totusi la prima inregistrare, dif de pret " se duce pe cont sintetic 378. Pt. a muta soldurile initiale din conturile 378.00 si 4428.00 pe anailiticile cu .01 tb sa merg pe intretinere baze de data, modificare cont contabil? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: gestiune global valorica-lipsa date in raport gestiune

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Acum trebuie sa te decizi cum doresti sa lucrezi, cantitativ-valoric sau global valoric.
Daca ai creat gestinea global-valorica cu anlitic 01 atunci la "tipuri se articole/servicii" -> "01 - Marfuri" trebuia sa treci analtici 00 (anterior trebuia sa le creezi in planul de cont) si nu 01.
Devalideaza inregistrarile pe luna ianuarie ce contin inregistrari referitor la marfuri, iar daca la achizitie ai folosit 371.01 atunci precis si va inregistra adaosul pe 378.01 (asta daca asa este setat in la "gestiuni").

caruntuv489
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 09, 2009 12:00 am

Re: gestiune global valorica-lipsa date in raport gestiune

#3 Mesaj de caruntuv489 »

BUNA ZIUA
Am si eu o intrebare .Cum inregistrez z de la casa de marcat in spiritul D394 insensul ca pana acum
inregistram in clienti un client fictiv ;Populatie; fara cod fiscal .Acum daca nu are cod fiscal
il preia in 394 ? MULTUMESC

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: gestiune global valorica-lipsa date in raport gestiune

#4 Mesaj de cernatv »

Da, îl preia exact aşa cum trebuie.
Tu trebuie numai să foloseşti la operare la tip litera B şi să completezi numărul de bonuri fiscale emise în ziua respectivă (fără cele pentru care ai şi facturi emise).

Scrie răspuns