Facturi asociate in valuta

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
barbatua943
Mesaje: 4
Membru din: Vin Aug 28, 2015 8:53 am

Facturi asociate in valuta

#1 Mesaj de barbatua943 »

Buna ziua; la intrarile in valuta, daca asociez o factura de transport in valuta, suma repartizarilor in valuta, pe articolele din factura de bunuri, nu coincide cu totalul facturii; De ex.: factura transport este de 100,00 USD; am 5 articole in factura de bunuri si se repartizeaza 99,97 USD; astfel raman cu o diferenta de 0,03 USD care imi apare in situatie furnizori; S-a mai "lovit"cineva de astfel de situatie?Ms.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Facturi asociate in valuta

#2 Mesaj de paturcai »

Mergeti la repartizarea transportului si treceti la o pozitie si acel 0,03 unitati monetare omise.
De fapt nu sunt omise. De fapt programul face in acelasi timp calculul in devize si in moneda nationala si alege ca cel in moneda nationala sa primeze.
Cu alte cuvinte tine cont doar de valoarea in lei ca rezultat al aplicarii cursului asupra valorii in valuta (devize)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

barbatua943
Mesaje: 4
Membru din: Vin Aug 28, 2015 8:53 am

Re: Facturi asociate in valuta

#3 Mesaj de barbatua943 »

Multumesc! :D

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: Facturi asociate in valuta

#4 Mesaj de serbanm815 »

Am factura achizitie marfa in valuta (euro) si factura de transport in lei , nu le pot asocia
corect , imi face nota contabila eronat , desi am pun moneda ,,ron" , mi-o considera in euro
si o transforma in lei .
Gresesc eu , sau ar trebui ca factura de transport sa fie transformata la cursul euro din ziua
respectiva ?
Anul trecut , cu versiuni mai vechi , le inregistra corect .
Multumesc daca ma puteti ajuta cu un sfat .

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Facturi asociate in valuta

#5 Mesaj de paturcai »

Dupa ce introduceti furnizorul de marfuri la INTRARI VALUTA, INAINTE DE A ADAUGA in ecranul de jos bunuri/servicii, apasati buton FACTURI ASOCIATE. Aici treceti numele transportatorului, NU ALEGETI NICIODATA "TVA LA PLATA" (chiar daca transportatorul este cu TVA la plata), alegeti moneda RON, la coloana CURS RECEPTIE veti avea "1", la valoare treceti valoarea FARA TVA din factura furnizorului, la CURS FACTURA treceti "1" la coloana TVA treceti TVA din factura transportatorului. In coloana TOTAL veti avea valoarea cu TVA a transportatorului.
Notele facute sunt corecte si tine cont de valoarea RON introdusa la factura transportatorului.
Daca va ganditi sa refaceti INTRAREA respectiva, STERGETI, si faceti pasii pe care vi i-am explicat mai devreme.
Daca nu merge trimiteti-mi un obiect ascutit ca sa ma sinucid.
:)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: Facturi asociate in valuta

#6 Mesaj de serbanm815 »

Multumesc frumos pt.ajutor , nu vreau sa va ,, sinucideti "din cauza mea ,
factura era un import din Turcia , poate de asta nu face corect nota contabila ....
Daca pun valoarea transportului la ,, pozitii tarifare " o repartizeaza corect , la
facturi asociate nu vrea .
Multumesc inca o data !

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Facturi asociate in valuta

#7 Mesaj de paturcai »

:D
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns