marfa China venita prin Germania - acte lipsa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

marfa China venita prin Germania - acte lipsa

#1 Mesaj de pomparaus »

Am si eu nevoie de parerea celor ce au avut asemenea situatii.
O firma cumpara marfa din China pe care o achita in aprilie prin Alibaba in baza unei facturi (ei in acea factura enumera toate produsele ce le vor livra + comisionul Alibaba).
Am inregistrat factura prin 321 in aprilie si a sosit marfa acum in iulie fara nici-un document.
In baza unui numar AWB dat de China s-a urmarit coletul, administratorul a vazut ca marfa a intrat in Germania in iulie, apoi a fost sunat de catre un reprezentat al firmei de curierat DPD ca a sosit marfa - curierul DPD a venit la sediul firmei, i-a dat marfa, toate bune si frumoase, dar eu nu am nici-un document in baza caruia sa inregistrez marfa : cei de la DPD zic ca nu au nici-un document. Ce documente ar fi trebuit emise, nu a solicitat nimeni nici-o alta taxa in plus( fata de ce s-a platit furnizorului din China).
In baza a ce inregistrez eu marfa in contabilitate, nu ar trebui sa existe totusi un document de insotire a marfii, de transport, un document de vamuire....?!
Unde trebuie sa se adreseze administratorul, ce trebuie sa faca?!
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: marfa China venita prin Germania - acte lipsa

#2 Mesaj de balazse »

Trebuie sa se adreseze catre cei de la Alibaba, unde a efectuat comanda.

pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: marfa China venita prin Germania - acte lipsa

#3 Mesaj de pomparaus »

Multumesc mult @balazse : e greu cu ei : Alibaba e o platforma si nu raspund la intrebari : administratorul a intrebat si la ei si la firma din China, dar nu a primit nici-un raspuns : probabil ca cei din China detin acel depozit din Germania si au platit ei totul, ca altfel firma din Romania nu primea marfa fara sa fie contactata sa faca plata taxelor vamale.
Eu am inregistrat acea factura din China in aprilie ca marfa in curs de aprovizionare si singura mea solutie (pana pe 25.08.2023 - in cazul in care nu primesc nici-un document in baza caruia sa inregistrez marfa) e sa inregistrez aceeasi factura predominata de AWB cu data AWB-urilor adica in iulie ca marfa sosita si reglarea in rosu a marfii in curs de aprovizionare, ramanand factura pe zero, fara TVA. Eu imi fac griji dpdv TVA : firma nu e platitoare de TVA dar are cod special de TVA AIC si ma gandeam sa nu cumva sa fie o factura emisa de Germania la care sa platesc TVA-ul.
Procedez corect pt.inregistrare marfa, ce zici?

Scrie răspuns