acizitie cap tractor din germania

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ciosnarl184
Mesaje: 55
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:00 am

acizitie cap tractor din germania

#1 Mesaj de ciosnarl184 »

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informatie. O firma de transport achizitioneaza un cap tractor din germania cu bani numerar 14000 euro factura fara tva ,firma din romania platitoare de tva. Va rog sa-mi spuneti ce inregistrari contabile se fac si ce declaratii se depun .Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: acizitie cap tractor din germania

#2 Mesaj de tomac »

2133=404
4426=4427
se depune D390 și D300. Dacă e trimestrial la TVA depune 092 până în 5 a lunii următoare și trece la lună.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: acizitie cap tractor din germania

#3 Mesaj de nasteaf »

Dar daca persoana de la care s-a efectuat achizitia este persoana fizica, respectiv neimpozabila in scopuri de TVA?

ciosnarl184
Mesaje: 55
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:00 am

Re: acizitie cap tractor din germania

#4 Mesaj de ciosnarl184 »

Masina este achizitionata in luna februarie, daca se depun in aprilie declaratiile la trimestru e problema!,dar tva-ul la factura este 0 daca nu apare pe factura externa! ,in casa banii se pun din contul 4551! Multumesc pentru raspunsuri.

ciosnarl184
Mesaje: 55
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:00 am

Re: acizitie cap tractor din germania

#5 Mesaj de ciosnarl184 »

Am descoperit la factura care mi-a parvenit astazi ca firma are sediu pe turcia, masina a fost cumparata in germania nu este noua,valoarea este de 14300euro, nu este specificat decat valoare totala 14300 eoro,cum este cu tva-ul cand inregistrezi pe firma,este de platit ceva?Cand inregistrez in intrari o fac pe taxare inversa in ron la cursul zileisau in euro, astept niste raspunsuri de la cei mai priceputi si care luceaza in domeniu, va multumesc.

ciosnarl184
Mesaje: 55
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:00 am

Re: acizitie cap tractor din germania

#6 Mesaj de ciosnarl184 »

Am o dilema la vanzator este trecut vreo trei nume de cate 20 de litere apoi turcia si apoi DE si un cod ce ar insemna de germania dar daca il verifi in roi nu da date despre firma

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: acizitie cap tractor din germania

#7 Mesaj de tomac »

E cod de TVA de Germania. Germania nu afișează numele firmei ci doar dacă e sau nu cod valid de TVA.
Se introduce cu taxare inversă fiind vorba de AIC
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciosnarl184
Mesaje: 55
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:00 am

Re: acizitie cap tractor din germania

#8 Mesaj de ciosnarl184 »

Dar cum se pune problema cu taxarea inversa, este de plata tva sau nu, daca se poate sa-mi spuneti ,multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: acizitie cap tractor din germania

#9 Mesaj de tomac »

Depinde. Dacă se aplică limitarea dreptului de deducere a TVA la 50% atunci, da, 50% din taxă nu se va deduce și va deveni, așadar, TVA de plată ori va diminua TVA de recuperat, după caz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciosnarl184
Mesaje: 55
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:00 am

Re: acizitie cap tractor din germania

#10 Mesaj de ciosnarl184 »

Buna seara,va plictisesc cu intrebarile, dar spuneti-mi inregistrarea o fac prin fereastra -intrari- la tva pun 19%, iar la valoare pun suma in ron la cursul euro din ziua respectiva pt 14300euro,dar declaratia 390 din ce ecran se genereaza si daca o pot depune pina pe 25.03/17 pentru 2 luni daca nu am depus inainte 092 sau ce se mai depune. Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: acizitie cap tractor din germania

#11 Mesaj de tomac »

Nu.
Prin intrări-valută. Dacă nu aveți opțiunea în meniul Operații atunci intrați la configurare societăți și puneți bifă la opțiunea "Cu operații în valută".
Furnizorul se va crea corect cu codul de țară DE.
Factura se introduce prin intrări-valută cu tip T-Taxare inversă. În partea de detalii se va introduce obligatoriu procentul de TVA utilizat în România și se va calcula TVA pentru ca programul să înregistreze corect autotaxarea.
D390 se generează din Situații-Listări - Jurnale de cumpărări - Vânzări. De acolo se poate genera și D300 pe două luni. Depuneți acum 092 cât mai urgent posibil.
Căutați pe forum informații pentru că au existat multe alte întrebări de acest fel.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciosnarl184
Mesaje: 55
Membru din: Vin Ian 16, 2009 12:00 am

Re: acizitie cap tractor din germania

#12 Mesaj de ciosnarl184 »

Buna-seara,am depus astazi 092 si ma ocup de restul , multumesc foarte mult pentru informatii.

Scrie răspuns