Stoc materii prime

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pantilieg
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 11, 2016 11:28 am

Stoc materii prime

#1 Mesaj de pantilieg »

Buna ziua, am inceput de curand sa lucrez la o firma avand ca obiect de activitate comertul cu amanuntul al produselor alimentare si apicole. Am creat gestiuni distincte GV pentru fiecare cota de TVA. Firma primeste de la apicultori ceara in baza borderoului de schimb, iar acestia primesc in schimb faguri. Toata ceara (din prestare serv si achizitii) se trimite la tert cu aviz pentru a fi prelucrata in faguri.
Cand am preluat balanta la 31.12.2016 am introdus toata valoarea pe sintetic 301, nu am putut sa introduc ce aveam pe fise in 301.x (ceara, faguri, propolis), deoarece aveam o valoare in rosu la 301.ceara prestari serv si valoare in negru la 301.ceara achizitii. Cum as putea sa reglez, sa am evidentiat stocul cantitativ?

Am creat o gestiune Materii prime CV, dar pana acum am operat acest schimb de ceara/faguri numai prin Operatii-Articole contabile: 301.1=462.x ( primire ceara ps) si 462.x=301.3( predare faguri). Pot sa lucrez in Operatii-Alte operatii cu stocuri-operatii speciale? Cum pot sa fac?
Multumesc!

Scrie răspuns