Primire factura servicii SUA de neplatitor TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Primire factura servicii SUA de neplatitor TVA

#1 Mesaj de stroer1948 »

Am primit o factura de la un furnizor din SUA de servicii (un abonament la niste cursuri online). Firma din Romania este neplatioare de TVA. Care este tratamentul contabil? Se achita TVA in Romania?

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Primire factura servicii SUA de neplatitor TVA

#2 Mesaj de scortarum »

Da, trebuie sa platesti TVA in Romania art. 307 (2), plus impozit 16% nerezidenti art. 233 (1) d).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Primire factura servicii SUA de neplatitor TVA

#3 Mesaj de balazse »

Pentru ScortaruM
De ce s-ar considera un venit realizat in Romania de catre unitatea din SUA (adica sa retii impozit nerezident)?

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Primire factura servicii SUA de neplatitor TVA

#4 Mesaj de scortarum »

Pai eu asa inteleg din CF, ca daca nerezidentii obtin venituri din Romania, se incadreaza la titlul VI si trebuie sa decarteze impozit (ma rog, platitorul il plateste in numele lui). Adica, conteaza de unde se plateste venitul, nu unde este locul prestarii, asa cum e la titlul VII TVA. Dar poate gresesc...
ART. 221 - Contribuabili

Nerezidenții care obțin venituri impozabile din România au obligația de a plăti impozit conform prezentului capitol și sunt denumiți în continuare contribuabili.

ART. 222 - Sfera de cuprindere a impozitului

Impozitul stabilit prin prezentul capitol, denumit în continuare impozit pe veniturile obținute din România de nerezidenți , se aplică asupra veniturilor brute impozabile obținute din România.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Primire factura servicii SUA de neplatitor TVA

#5 Mesaj de scortarum »

Imi cer scuze ca raspund cu intarziere cateodata, dar la mine tot persista problema asta http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?f=11&t=26082 :lol:

boitl
Mesaje: 5
Membru din: Lun Apr 18, 2016 8:40 am

Re: Primire factura servicii SUA de neplatitor TVA

#6 Mesaj de boitl »

scortarum scrie:Da, trebuie sa platesti TVA in Romania art. 307 (2), plus impozit 16% nerezidenti art. 233 (1) d).
cum inregistrez factura in Saga pentru inregistrarea tva-ului respectiv ?

Scrie răspuns