Facturi emise de furnizori in luna anterioara

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
grecm
Mesaje: 45
Membru din: Joi Noi 03, 2016 8:32 am

Facturi emise de furnizori in luna anterioara

#1 Mesaj de grecm »

In fiecare luna primesc facturi emise de furnizori in luna anterioara. Vanzatoarele de la magazine tin registru de gestiune de mana si fac NIR pt factura in data in care primesc marfa.
Daca eu inregistrez in luna curenta factura respectiva, apare in D300 la regularizari. Sunt incepatoare in ale contabilitatii, iar o contabila mai exerimentata mi-a spus ca nu e normal ca eu lunar sa am regularizari si ca ar trebui sa inregistrez facturile pe luna in care sunt emise. Tinand cont ca facturile au intarziere de doar cateva zile si eu nu inchid luna precedenta pana le primesc, as putea sa fac acest lucru dar atunci registrul de stoc din magazin nu mai coincide cu cel din saga, marfa receptionata de pe acele facturi fiind inregistrata in saga in luna emiterii facturii, iar in registrul de stoc din magazin in luna primirii facturii.
V-as ruga sa-mi spuneti cum as putea inregistra aceste facturi pt a nu avea probleme.

Va multumesc anticipat

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Facturi emise de furnizori in luna anterioara

#2 Mesaj de zaineal »

e mai multa munca, dar ati putea sa inregistrati spre exemplu la ianuarie marfa in curs de aprovizionare , iar la data nir-ului storno marfa in curs de aprovizionare si cu plus produsele care vin, astfel soldul de plata va figura la data facturii, iar gestiunea se va incarca la data nir-ului.

grecm
Mesaje: 45
Membru din: Joi Noi 03, 2016 8:32 am

Re: Facturi emise de furnizori in luna anterioara

#3 Mesaj de grecm »

'Si cum fac asta in saga? Lucru de putin timp si nu stiu cum. Am incercat sa intoduc in ianuarie factura pe nedefinit in cont 473, iar in februarie am introdus din nou factura: o pozitie am facut cu minus valoarea facturii in 473 si o pozitie cu + in 371.
Problema e ca imi preia factura in D394 pe februarie.

Am incercat sa creez un furnizor 'marfa primita cu intarziere' caruia i-am atribuit contul 473
Apoi am procedat ca mai sus, dar la data NIR am introdus factura pe furnizorul nou creat. Asa nu mai apare factura in D394 dar nu stiu daca e corect.
O parere?
Ultima oară modificat Mar Apr 18, 2017 5:39 pm de către grecm, modificat 1 dată în total.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Facturi emise de furnizori in luna anterioara

#4 Mesaj de zaineal »

pe nedefinit 327 in ianuarie, o preia in 394, iar in februarie, pe nedefinit cu minus in 327 iar in gestiune cu plus marfurile, totalul trebuie sa dea 0 , astfel nu o mai duce in 394

grecm
Mesaje: 45
Membru din: Joi Noi 03, 2016 8:32 am

Re: Facturi emise de furnizori in luna anterioara

#5 Mesaj de grecm »

Am incercat si o duce in D394. O aduna la nr facturilor de la furnizorul respectiv

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Facturi emise de furnizori in luna anterioara

#6 Mesaj de tomac »

Faceți trecerea din 327 în 371 prin articole contabile, pe baza recepțiilor, dacă totul se face de mână.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

grecm
Mesaje: 45
Membru din: Joi Noi 03, 2016 8:32 am

Re: Facturi emise de furnizori in luna anterioara

#7 Mesaj de grecm »

Dar daca o sa creez un furnizor fictiv la care ii atribui contul 327 si pe baza receptiei introduc din nou factura pe acest furnizor: o pozitie cu minus valoarea facturii in 327 si o pozitie cu + in 371? E corect?
Atunci nu ar mai trebi sa introduc prin articole contabile. Ar merge mai usor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Facturi emise de furnizori in luna anterioara

#8 Mesaj de tomac »

Nu e nevoie de furnizor fictiv. Puteți opera pe tip n - operațiuni neimpozabile o intrare cu sumă negativă pe 327 și sumă pozitivă pe 371 - acest tip nefiind preluat în jurnalele de cumpărări, D300 și D394.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns