impozit micro

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
blanarus
Mesaje: 15
Membru din: Vin Feb 10, 2012 12:37 pm

impozit micro

#1 Mesaj de blanarus »

dar daca intr-o luna am salariat cu 8 ore iar in celelalte luni cu ore,ce impozit platesc?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: impozit micro

#2 Mesaj de paturcai »

Legislatie: Codul Fiscal 2017:

ART. 51 - Cotele de impozitare
(1) Cotele de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor sunt:

a) 1% pentru microîntreprinderile care au unul sau mai mulți salariați;

b) *** A B R O G A T *** ;

c) 3% pentru microîntreprinderile care nu au salariați.



....prin salariat se înțelege persoana angajată cu contract individual de muncă cu normă întreagă, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările și completările ulterioare. Condiția se consideră îndeplinită și în cazul microîntreprinderilor care:

a) au persoane angajate cu contract individual de muncă cu timp parțial dacă fracțiunile de normă prevăzute în acestea, însumate, reprezintă echivalentul unei norme întregi;

b) au încheiate contracte de administrare sau mandat, potrivit legii, în cazul în care remunerația acestora este cel puțin la nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată.

(5) În cazul în care, în cursul anului fiscal, numărul de salariați se modifică, cotele de impozitare prevăzute la alin. (1) se aplică în mod corespunzător, începând cu trimestrul în care s-a efectuat modificarea, potrivit legii. Pentru microîntreprinderile care au un salariat, respectiv 2 salariați și care aplică cotele de impozitare prevăzute la alin. (1) lit. a) și b), al căror raport de muncă încetează, condiția referitoare la numărul de salariați se consideră îndeplinită dacă în cursul aceluiași trimestru sunt angajați noi salariați.

(6) Pentru microîntreprinderile care nu au niciun salariat sau au unul sau 2 salariați, în situația în care numărul acestora se modifică, în scopul menținerii/modificării cotelor de impozitare prevăzute la alin. (1), noii salariați trebuie angajați cu contract individual de muncă pe durată nedeterminată sau pe durată determinată pe o perioadă de cel puțin 12 luni.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

macoveig599
Mesaje: 10
Membru din: Vin Noi 04, 2011 3:15 pm

Re: impozit micro

#3 Mesaj de macoveig599 »

Sunt in derivă. Cum se calculează impozitul la microintreprindere pe trimestrul I anul 2017? Am un angajat cu 2 ore și un angajat cu 8 ore. Voi plăti 1% din venituri, dar legea se aplica de la 1 februarie sau 1 ianuarie? Multumesc pentru raspuns

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: impozit micro

#4 Mesaj de catalin.rusinaru »

1% o sa platiti.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: impozit micro

#5 Mesaj de florescuc278 »

În cazul unei societăți cu un singur salariat, e corect să se calculeze impozitul pe venit pe trim. I: 2% pentru Ianuarie și 1% pentru Feb - Martie?
Mulțumesc

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: impozit micro

#6 Mesaj de catalin.rusinaru »

Nu, 1% tot trim.

Scrie răspuns