Indexare alfabetica terti

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
briac
Mesaje: 9
Membru din: Lun Feb 16, 2015 8:27 am

Indexare alfabetica terti

#1 Mesaj de briac »

Exista pe undeva vreo setare pentru a indexa alfabetic tertii in momentul selectiei pentru plati/incasari? Pe moment lista derulanta este ordonata dupa numarul de intrare in evidenta programului si, la un numar mare de clienti/furnizori, cautarea este greoaie . Multumesc

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Indexare alfabetica terti

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Daca nu cititi manualul de utilizare
Introducerea plăţilor către furnizori sau a încasărilor de la clienţi se face astfel:
În ecranul de detalii adăugaţi o linie.
- pentru plată furnizori
În cont debit introduceţi contul 401 şi apăsaţi tasta ENTER.
- pentru încasare clienţi
În cont credit introduceţi contul 4111 şi apăsaţi ENTER.
ATENŢIE! Nu introduceţi 411, sinteticul de grad 1. Contul pentru clienţi de încasat este obligatoriu 4111, sinteticul de grad 2.


Veţi fi avertizaţi asupra faptului că acel cont (401,404/4111) are analitice. Apăsaţi Ok să vă dispară mesajul de avertizare legat de analitice şi completaţi suma achitată/încasată.
Imediat după introducerea sumei, se activeaza panoul "Detalii", de unde puteţi alege furnizorul/clientul şi facturile aferente acestuia.
Dacă suma încasată/achitată acoperă una sau mai multe din facturi, integral puteţi bifa rubrica integral, iar dacă acoperă doar parţial, puteţi completa suma operată/factură în coloana Achitat şi programul vă va recalcula restul de plată pe factură.


Suma achitată/încasată vă va apărea în caseta text "De achitat"/"De încasat". Caseta text Achitat/Încasat indică totalul sumelor distribuite/facturi din suma achitată/încasată, iar caseta text Suma rămasă vă va arăta cât anume din suma achitată/încasată mai aveţi de distribuit pe facturi.
Rezultatul distribuirii este corect atunci când sumele din casetele text "De achitat"/"De încasat" şi "Achitat/Încasat" sunt egale.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

briac
Mesaje: 9
Membru din: Lun Feb 16, 2015 8:27 am

Re: Indexare alfabetica terti

#3 Mesaj de briac »

Multumesc!

Scrie răspuns