Diferente de inventar gestiune cantitativ valoric

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
urechep212
Mesaje: 62
Membru din: Mar Apr 13, 2010 12:00 am

Diferente de inventar gestiune cantitativ valoric

#1 Mesaj de urechep212 »

Am o gestiune cantitativ valorica, cu vre-o 2000 de articole, inventarul il introduc in meniul de inventariere, aici mi se intampla foarte des sa am inversari (foarte multe), de exemplu am Adria 2.5l pere -30 buc dar am Portocale +30 buc, saga inregistreaza plusul 371=607(plus valoarea de achizitie), acest lucru ''denatureaza'' balanta si m-am saturat sa tot dau explicatii la banci ca e normal si ca nu e valabila intotdeauna corelatia clasa 7-clasa 6=sold 121 si m-am gandit sa modific manual nota contabila generata de saga din 371=607(+valoare) in 607=371/ (-valoare) si nu stiu daca nu dezechilibrez alte lucruri. Eu cred ca e bine dar as avea nevoie de o confirmare poate nu reusesc eu acum sa ma gandesc la toate aspectele.
Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Diferente de inventar gestiune cantitativ valoric

#2 Mesaj de paturcai »

Inregistrarea corecta este: 371 = 7588 chiar daca SAGA face 371 = 607
Nu spun ca inregistrarea lui SAGA nu este corecta - se regaseste in literatura de specialitate - numai ca in viata de zi cu zi am ajuns sa avem sefi pana si la Banci.
Numai Bancile nu-si dadeau cu parerea; acum o fac si ele.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Diferente de inventar gestiune cantitativ valoric

#3 Mesaj de tomac »

Înregistrarea corectă pentru plusul la inventar este 371=607. Înregistrarea 371=7588 se folosește pentru alte situații.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Diferente de inventar gestiune cantitativ valoric

#4 Mesaj de balazse »

Chestia asta cu bancile si cu soldul si rulajul l-am patit si eu, dar cu greu au inteles.
La un moment dat i-am dat o carte mare din program pentru contul 371 si s-au lamurit.

Pentru UrecheP212
Daca consideri ca ar trebuisa fie altfel nota contabila, atunci prin "articole contabile" poti sa stornezi si sa inregistrezi cum doresti nota, dar sa nu modifici manual o nota contabila generata automat (din varii motive).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Diferente de inventar gestiune cantitativ valoric

#5 Mesaj de tomac »

Ăia de la bănci nu ar pricepe nici dacă mama lor le-ar desena.
De stornare în negru nu au auzit.
Eu l-am trimis pe unul la DEX să citească și să înțeleagă diferența între cuvintele rulaj și sold. Și am argumentat tot ce aveam în balanță, cu reglementări și citate din ele, iar singurul lor argument a fost "păi numai la dumneavoastră e așa". Cum ar veni majoritatea bate legea și orice text legal. Cam la fel cu controalele fiscului. Nu contează ce scrie în norme, contează opinia inspectorilor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

urechep212
Mesaje: 62
Membru din: Mar Apr 13, 2010 12:00 am

Re: Diferente de inventar gestiune cantitativ valoric

#6 Mesaj de urechep212 »

Am lasat inregistrarile exact cum le face saga, am un email pregatit cu explicatia situatiei pe care-l voi trimite la toate bancile care ma vor intreba.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Diferente de inventar gestiune cantitativ valoric

#7 Mesaj de tomac »

Explicațiile cu trimitere la textul din norme și cu exemple practice se regăsesc aici http://www.sagasoftware.ro/?p=87
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns