ONG: Cheltuielile si veniturile economice nu apar in CPP

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
calea
Mesaje: 32
Membru din: Mar Aug 03, 2010 12:00 am

ONG: Cheltuielile si veniturile economice nu apar in CPP

#1 Mesaj de calea »

Un ONG realizeaza o revista pe care fie o vinde fie o doneaza cu diverse ocazii. Practic are intrari de la o tipografie si iesiri catre clienti sau cheltuieli cu donatiile - 6582. La intrari s-a folosit contul 371. Din planul de conturi s-a selectat pentru inchidere contul 1212 - "Profit sau pierdere privind AE" la conturile 607 si 707. La notele contabile de la inchiderile de luna e ok, foloseste contul selectat - 1212. Probleme apare la generarea situatiilor financiare anuale. Imi apare cu rosu corelatia r24(Bilant) = r3+r7+r11(CPP). Diferenta apare din faptul ca in CPP nu apar veniturile economice si cheltuielile economice, adica din 607 si 707. Care poate fi problema?
Mentionez ca ceasta activitate cu revista este singura de natura economica. Toate celelalte cheltuieli si venituri nu au scop patrimonial si am selectat contul 1211.01 pentru inchidere.

calea
Mesaje: 32
Membru din: Mar Aug 03, 2010 12:00 am

Re: ONG: Cheltuielile si veniturile economice nu apar in CPP

#2 Mesaj de calea »

M-am uitat la formulele din spatele sumelor si am constatat urmatoarele:
1. In CPP la cheltuielile privind activitatile fara scop patrimonial se ia in calcul si ct. 607. L-am sters si acum apare ok suma. Oare de ce se ia in calcul la activitatile fara scop patrimonial? La venituri nu se ia in calcul ct. 707 si apare cum trebuie.
2. La venituri si cheltuieli din activitati economice nu era nici o formula. Am pus eu ct. 707, respectiv 607.
3. Acum rd. 15 din CPP este egal cu rd. 24 adica excedentul este egal la CPP si bilant. Insa tot imi apare cu rosu corelatia r24(Bilant) = r3+r7+r11(CPP). Privind mai atent formula am vazut ca r3+r7+r11(CPP) se refera la excedent si profit(pentru activitatile economice). Insa eu sunt in pierdere pe partea de activitate economica(unele reviste au fost vandute mai ieftin decat costul de achizitie) deci am o suma la rd. 12(pierdere). Astfel nu are cum sa se verifice corelatia.

Teoretic e ok bilantul chiar daca am corelatii cu rosu?

calea
Mesaje: 32
Membru din: Mar Aug 03, 2010 12:00 am

Re: ONG: Cheltuielile si veniturile economice nu apar in CPP

#3 Mesaj de calea »

Ma poate ajuta cineva?
De cand am facut acele modificari am 2 corelatii cu rosu
r24 (Bilant) = r3 + r7 + r11 (CPP) C2:18143 # 18269
r25 (Bilant) = r4 + r8 + r12 (CPP) C2:0 # 126

Practic aceea diferenta de 126 este pierderea din activitatea economica. Ea apare pe rd. 12 din CPP.
Am incarcat mai jos o arhiva cu imagini din program
https://drive.google.com/file/d/0BxgnYS ... sp=sharing

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: ONG: Cheltuielile si veniturile economice nu apar in CPP

#4 Mesaj de cristeae »

Am aceeasi problema, un ong are activitate fara scop patrimonial si activitate economica . Cum ati rezolvat ?
Va rog sa-mi spuneti si mie. Multumesc.

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: ONG: Cheltuielile si veniturile economice nu apar in CPP

#5 Mesaj de cristeae »

Am mai cautat pe forum si nu am gasit, am completat datele in bilant , apoi am generat bilantul, la cod caen AFSP apare 9412, apoi daca trec si cod caen activ.econom. datele din bilant dispar. Nu stiu unde gresesc si cum pot sa fac sa ia ambele coduri caen. Va rog sa ma ajutati.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25846
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ONG: Cheltuielile si veniturile economice nu apar in CPP

#6 Mesaj de tomac »

Nu se completează codul CAEN pentru activități economice numai dacă există și așa ceva caz în care nu poate fi pe CAEN din grupa 9.
Dispar pentru că cei care au și activități economice fac bilanț lung, restul în formă prescurtată. Din SAGA se generează doar cel în forma prescurtată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns