achizitii intracomunitare si jurnal cumparari

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
burlanf872
Mesaje: 14
Membru din: Lun Aug 08, 2016 10:11 am

achizitii intracomunitare si jurnal cumparari

#1 Mesaj de burlanf872 »

Va rog sa ma ajutati cu opiniile voastre in urmatoarele situatii:
1) Achizitii bunuri in baza avizului si CMR-ului la inceputul lunii si factura la sfarsitul lunii. Am introdus avizele pe la intrari valuta / prin cont 371 in corelatie cu 408. La sosirea facturii reintroduc factura prin intrari valuta si-l asociez avizului.
Gestiunea este cantitativ valorica , deci avizul il introduc la tip'' marfa'' iar factura la tip'' nedefinit''. Toate facturile aferente avizelor le pune in jurnalul de cumparari la referinta cod'' 15-16, in decont la rd. 7, 7.1, respectiv servicii intracomunitare iar in declaratia 390 la achizitie de servicii. Ce gresesc?
2) achizitie bunuri in baza notei de livrare luna precedenta, factura cu data de sfarsitul lunii. Prin urmare in 15 ale lunii fac autofactura. Cum o introduc in Saga si ce fac in momentul primirii facturii. Stornez autofactura? Introduc factura doar cu diferentele de curs aparute? Unde trebuie sa apara in jurnale si declaratii autofactura?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitii intracomunitare si jurnal cumparari

#2 Mesaj de tomac »

1. Când introduceți factura asociați-i avizul. Nu o introduceți linie cu linie.
2. Nu există suport momentan pentru așa ceva. Introduceți ca factură achiziția și la primirea facturii nu o mai înregistrați. Ea se anexează la autofactură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

burlanf872
Mesaje: 14
Membru din: Lun Aug 08, 2016 10:11 am

Re: achizitii intracomunitare si jurnal cumparari

#3 Mesaj de burlanf872 »

Multumesc frumos. Am reusit pana la urma.

Scrie răspuns