Deducere tva

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
arusoaieim753
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 10, 2017 5:53 pm

Deducere tva

#1 Mesaj de arusoaieim753 »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu procedura de inregistrare: O firma de turism, platitoare de tva, vinde excursii unor persoane fizice,se emite factura cu tva inclus, doar ca, acestor persoane fizice li se deconteaza 65% din valoarea totala a excursiei de angajator, astfel firma de turism emite pe diferenta inca o factura de vanzare catre persoana juridica, insa cu tva 9%. Astfel, cumpara pachetul de servicii turistice cu tva 9%, si il vinde o parte cu tva inclus si diferenta cu tva. Sper ca am explicat cum trebuie :( Ce nu inteleg din punctul de vedere al decucerii tva, pot deduce tva partial din factura de achizitie? sau nu am dreptul sa deduc deloc? Care este procedura de inregistrare?

Va multumesc,

vargae317
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 09, 2012 8:32 am

Re: Deducere tva

#2 Mesaj de vargae317 »

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie . Factura 31.03.2017 - primita si inregistrata in data de 25.04.2017 , la data inregistrarii e trecut 25.04.2017 si da data document 31.03.2017 , este corect asa? in jurnale apare factura , iar in decont nu , le trece la regularizare sau nu este inregistrat corect ? multumesc

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Deducere tva

#3 Mesaj de zaineal »

daca nu ati depus deja 300, puteti sa o inregistrati la 31.03 ... daca ati depus 300, atunci e corect, va apare in jurnalul lunii aprilie si pentru ca stie ca nu apartine lunii aprilie (i-ati zis dvs) in decont o trece pe regularizari

arusoaieim753
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 10, 2017 5:53 pm

Re: Deducere tva

#4 Mesaj de arusoaieim753 »

Buna ziua,

Atunci cand agentia de turism efectueaza atat operatiuni supuse regimului normal de taxare, cat si operatiuni supuse regimului special, se deduce tva din facturile de cumparare?

multumesc,

vargae317
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 09, 2012 8:32 am

Re: Deducere tva

#5 Mesaj de vargae317 »

Buna ziua,
factura furnizor cu TVA la incasare, inregistrat de 2x. cum inregistrz in Saga sa se preia corect in jurnal si decont TVA ?
1. cu nota contabila ?
2. dau storno la inregistrare ?
3. sau introduc la intrari cu minus?

am inregistrat cu nota contabila stornarea, in jurnal imi apare cu minus , dar tva ul de la inregistrarea initiala nu devine exigibila...
cum se inregistreaza corect???

Multumesc !!!!

pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Deducere tva

#6 Mesaj de pomparaus »

Te pozitionezi pe ea (dublura) si stornezi in luna deschisa (asa cum ai inregistrat-o prin intrari, asa o stornezi).

vargae317
Mesaje: 14
Membru din: Lun Ian 09, 2012 8:32 am

Re: Deducere tva

#7 Mesaj de vargae317 »

multumesc mult!

Scrie răspuns