TVA intracomunitar, declaratie 390

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mardarea
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 08, 2016 9:38 pm

TVA intracomunitar, declaratie 390

#1 Mesaj de mardarea »

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am o firma cu obiect de activitate prestari sercvicii - realizare soft la comanda, care nu este platitoare de TVA in tara dar are cod pentru achizitii/vanzari intracomunitare, activitati pentru care eu trebuie sa folosec conturile de TVA taxare inversa. Am pus CUI din tara la date identificare firma( nu inteleg unde trec VAT-ul), dar cum procedez in cazul activitatii intracomunitare pentru a putea scoate decontul special de TVA si declaratia 390, cum fac pentru a-mi inregistra TVA si unde gasesc un modul cum se inregistreaza operatiunile in valuita atat intrari cat si iesiri. Tinand cont de faptul ca am dat un decont de TVA care nu a fost validat va rog sa-mi spuneti daca se poate intr-un timp scurt cum sa procedez.

Va multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA intracomunitar, declaratie 390

#2 Mesaj de tomac »

În configurare societăți firma trebuie setată ca neplătitoare de TVA.
În același ecran se bifează opțiunea "Cu operațiuni în valută".
Orice achiziție de servicii din UE sau de bunuri din UE se introduce prin Intrări-valută cu tip T și folosindu-se procentul de TVA corespunzător de TVA aplicabil în RO pentru serviciul sau bunul achiziționat.
Codul de TVA se introduce în Situații - Listări - Jurnale de vânzări-cumpărări pagina D301. De acolo se și generează D301 și D390.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mardarea
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 08, 2016 9:38 pm

Re: TVA intracomunitar, declaratie 390

#3 Mesaj de mardarea »

Asa am procedat si eu , dar cum procedez la inregistrarea facturii in valuta deoarecenu am posibilitatea sa aleg tip T ca la achizitia din tara, poate nu fac ceva bine ? si cum inregistreaza programul tva ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA intracomunitar, declaratie 390

#4 Mesaj de tomac »

Nu cred că nu puteți alege T - Taxare inversă. Pur și simplu nu cred.
Când creați furnizorul asigurați-vă că îi asociați un cod de țară corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

leontem
Mesaje: 40
Membru din: Mie Aug 30, 2006 12:00 am

Re: TVA intracomunitar, declaratie 390

#5 Mesaj de leontem »

buna ziua
o societatea din romania platitor de tva lunar face o achizitie de servicii de la o firma din germania (acces la o platforma on-line), firma din germania facturea serviciul cu tva
societatea din romania este obligata sa declare in 390 factura respectiva? sau care este solutia
multumesc

Scrie răspuns