dauna totala marfa transportator

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
arzoiuc
Mesaje: 83
Membru din: Lun Mar 14, 2011 2:44 pm

dauna totala marfa transportator

#1 Mesaj de arzoiuc »

Am urmatorul caz: O firma achizitioneaza din UE fructe si legume.Cand transportul ajunge in tara se constata ca toata marfa este stricata din vina transportatorului.Marfa este asigurata, firma care cumpara din UE este despagubita. Problema este urmatoarea firma pagubita factureaza transportatorului toata marfa cu TVA 9 %.Este corecta facturarea? Este corect ca daca firma este despagubita de asigurari sa mai ceara aceeasi suma de la transportator? Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dauna totala marfa transportator

#2 Mesaj de tomac »

Asigurarea e făcută de transportator. De fapt acesta ar primi despăgubirea de la firma de asigurări. Dacă o primește firma ce a avut produsele, este corect în măsura în care transportatorul facturează transportul. Factura primită de transportator este de fapt pentru daune.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

arzoiuc
Mesaje: 83
Membru din: Lun Mar 14, 2011 2:44 pm

Re: dauna totala marfa transportator

#3 Mesaj de arzoiuc »

Asigurat este transportatorul dar banii ii primeste firma ce face achizitia, care factureaza aceeasi suma catre transportator.Atunci obligatia transportatorului catre firma pagubita se poate stinge din asigurare? Factura nu ar trebui sa fie fara TVA?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dauna totala marfa transportator

#4 Mesaj de tomac »

Da. Factura ar trebui să fie fără TVA dacă se emite pentru daune interese.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

arzoiuc
Mesaje: 83
Membru din: Lun Mar 14, 2011 2:44 pm

Re: dauna totala marfa transportator

#5 Mesaj de arzoiuc »

Si este corect ca transportatorul sa plateasca aceeasi suma pagubitului ca si asigurarile? Adica el isi recupereaza de 2 ori paguba?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dauna totala marfa transportator

#6 Mesaj de tomac »

Păi ăla trebuie să plătească marfa furnizorului lui. Și nu mai obține nimic din vânzare. Așa una din sumele primite - de la transportator sau asigurări îi asigură pe de o parte recuperarea sumei plătite către furnizorul său de marfă și pe de altă parte sumele ce le-ar fi încasat de la clienții săi, nu?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns