Trecerea de la gestiune cant-valorica la global-valorica

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pistalui
Mesaje: 10
Membru din: Lun Apr 10, 2017 2:54 pm

Trecerea de la gestiune cant-valorica la global-valorica

#1 Mesaj de pistalui »

Buna ziua,
Din noiembrie 2016 am lucrat pe gestiune cantitativ-valorica,avand o cafenea micuta, dar pe parcurs m-am lovit de cateva probleme, eu lucrand de putin timp in domeniul contabil, si incerc sa trec la gestiunea global valorica, pentru ca asa mi s-a sugerat, dar nu stiu ce implica aceasta gestiune.Facturile de marfa/materii prime nu le mai trec defalcate pe produse in NIR?(mie nu-mi aparea totalul nir-ului si le faceam de mana).Trebuie sa fac o noua societate, cu o gestiune noua,toate datele introduse pana acum, le pierd?trebuie sa o iau de la capat, cu o balanta pe zero?Pe parcursul folosirii programului am observat ca nu mi se corelau facturile cu chitantele, imi apareau tot ca facturi neplatite,ulterior afland ca toate facturile, de orice fel le-am introdus gresit (cele de marfa/materie prima le introduceam in intrari iar cele de servicii sau taxe/impozite le introduceam, prima data,ca inregistrari contabile, iar apoi, pe cele cu chitante, ca plata in registrul de casa).
Am explicat mai sus, pe intelesul meu, nu stiu cat de bine, sper sa inteleaga cineva si sa ma ajute cu un sfat.

Multumesc!

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Trecerea de la gestiune cant-valorica la global-valorica

#2 Mesaj de zaineal »

pentru global valoric, faceti nirul pe nedefinit cu fiecare pret de vanzare in parte, asa va sti sa incarce 378 , va trebui sa mergeti pe analitice 378, 371, 4428,4426

Scrie răspuns