Eroare D394 incadrare factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
alexandrub
Mesaje: 148
Membru din: Mar Iun 02, 2009 12:00 am

Eroare D394 incadrare factura

#1 Mesaj de alexandrub »

Buna ziua, am intampinat urmatoarea problema, in urma efectuarii unor corectii in partitia "iesiri" in luna aprilie 2017, am efectuat si unele verificari in declaratii oentru a vedea daca totul este in regula. Am generat declaratia 394 si am remarcat schimbari de cifre, si surpriza, modificarile priveau o factura emisa care nu avea nicio legatura cu corectia mea din luna. In urma verificarilor suplimentare am remarcat faptul ca initial, factura fusese incadrata in cartusul neplatitorilor de tva, iar in urma actualizarii datelor aceasta a trecut in cartusul platitorilor de tva. Asta in conditiile in care nu generez niciodata declaratia inainte de a da actualizare date si verificarea tertilor in scopuri de tva. M-am gandit ca poate, poate am gresit eu si nu am urmat rutina dar ce sa vezi, clientul este platitor de tva din dec.2016, deci imposibil sa fi intervenit ceva in starea clientului in aceste doua luni. Nu gasesc explicatia fenomenului si ma ingrijoreaza idea de a linge bonuri si facturi in fiecare luna doar pentru a verifica corectitudinea declaratiei care nu ar trebui sa ridice astfel de probleme. Stie cineva care ar putea fi explicatia, va rog? M-ar ajuta in viitor. Multumesc anticipat.

Scrie răspuns