Factura achizitie+revanzare piese SH

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
alexandrub
Mesaje: 148
Membru din: Mar Iun 02, 2009 12:00 am

Factura achizitie+revanzare piese SH

#1 Mesaj de alexandrub »

Buna ziua, am o factura de achizitie - de pe teritoriul national - de piese auto cu specificatia "second hand" pe primul rand al facturii, cu cota de tva SCDD 0. Pe al doilea rand este facturat commission cu cota de tva 19%. Ambele randuri insumate reprezinta de fapt pretul negociat al pieselor la cumparare. Ca sa refacturez, cum fac, va rog? La intrare am inregistrat achizitia cu tip H, am impartit comisionul in doua parti egale ca sa pot refactura clientilor diferiti cele doua piese, cu adaos commercial, desigur, in cadrul reparatiilor de autovehicule. Intrebarile mele sunt: ce cota de tva aplic clientului pentru operatiunea asta? Din tot ce am citit, mai mult m-am nelamurit. mentionez ca furnizorul este platitor de tva , noi suntem platitori de tva regim normal, operatiunile sunt effectuate pe teritoriul national, valoarea facturii pe doua piese este de 700 lei.

alexandrub
Mesaje: 148
Membru din: Mar Iun 02, 2009 12:00 am

Re: Factura achizitie+revanzare piese SH

#2 Mesaj de alexandrub »

Fiti induratori si spuneti-mi macar daca intrebarea mea este prea grea sau prea stupida. Am 11.543 de vizualizari si niciun raspuns. Trebuie sa facturez in curand si eu nu stiu cum sa fac ca sa nu gresesc grav.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura achizitie+revanzare piese SH

#3 Mesaj de tomac »

Facturați normal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

alexandrub
Mesaje: 148
Membru din: Mar Iun 02, 2009 12:00 am

Re: Factura achizitie+revanzare piese SH

#4 Mesaj de alexandrub »

Multumesc din suflet.

Scrie răspuns