achizitii intracomunitare mai mari de 10.000euro

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
neagug700
Mesaje: 4
Membru din: Mie Sep 21, 2016 2:43 pm

achizitii intracomunitare mai mari de 10.000euro

#1 Mesaj de neagug700 »

buna ziua. am o societate infiintata anul acesta si a facut achizitii din Germania,Belgia de peste 10.000euro.
Firma este neplatitoare de TVA.
Am inteles ca trebuie sa sa depun D091 pt a imi elibera un cf pt achizitii intracomunitare.
La achizitie platesc pretul fara TVA sa inteleg?daca le prezint cf pt achizitii intracomunitare ?

La vanzarea marfii aplic TVA sau nu ? Marfa o vand in Romania

Mai exact . Achizitionez o masina din Germania (platesc pretul fara TVA) si o vand in Romania cu sau fara TVA ?

Pt ca in Romania firma este neplatitoare de TVA...

sunt un pic in ceata. Poate ma ajutati voi

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitii intracomunitare mai mari de 10.000euro

#2 Mesaj de tomac »

1. Da i se va factura fără TVA dacă îi va comunica partenerului din UE codul special pentru AIC
2. TVA va plăti în România pentru achizițiile efectuate.
3. Prețul va ține seama de TVA achitat la valoarea de achiziție, dar obținerea codului de TVA pentru AIC nu face firma plătitoare de TVA în România. În România, în relațiile sale cu clienții și furnizorii români, firma va fi tot neplătitoare de TVA. Nu va evidenția TVA în facturi și nu va colecta sau deduce TVA.
Va depune D301 și D390, ambele se vor depune pe codul special. Dacă aveți semnătură electronică, certificat digital, pentru acea firmă va fi necesar să completați formularul 150 și pentru codul special de TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns