recipisa D. 112

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
parvang
Mesaje: 42
Membru din: Joi Iul 24, 2014 9:47 am

recipisa D. 112

#1 Mesaj de parvang »

Declaratie D. 112 transmisa la ANAF astazi 02.09.2017 pentru o societate care are un salariat pensionar cu CIM de 2 ore/zi si un salariat cu un contract de 2 ore/zi (are la o alta societate contract integral 8 ore/zi), la amndoi am bifat baza contributiilor egala cu salariul in salariati_detalii, fac modificarea in declaratie la C.1. Conditii de munca pozitia 5 total introducand suma corecta, si primesc recipisa de la ANAF;
ATENÞIONARI:
A: validari globale
Contributie CAS - angajator - mod de calcul eronat
atentionare regula: A37: C1_T3 (1962) = C1_T3 calculat cf. regulii (2305)
A: validari globale
Creanta 13. Contributia de sanatate datorata de angajator difera de suma calculata
atentionare regula: A21.13: (pt. codOblig=431) suma introdusa (646) = suma calculata conform regulii
(759)

S-a mai intalnit cineva cu asa ceva ???

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: recipisa D. 112

#2 Mesaj de balazse »

Folosesti versiunea 490?
De ce modifici manual la C.1 (avand in vedere ca este o sectiune de "centralizator")?

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: recipisa D. 112

#3 Mesaj de catalin.rusinaru »

"Important
In formularul actual al D112 exista o problema pentru contractele de munca cu valoarea sub salariul minim pentru care baza contributiilor trebuie sa fie egala cu salariul (cazul in care salariatul are si alte contracte de munca) in sensul ca apar erori legate de calculul contributiilor CAS si CASS. Solutia este sa se modifice manual sectiunea C.1. Condiţii de munca, pozitia 5.Total introducand suma corecta. Va aparea o atentionare la validare, dar declaratia se poate depune."

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: recipisa D. 112

#4 Mesaj de balazse »

Pentru MantogP
Am testat situatia pe un angajat cu 1 ora/zi cu un salar de 1.000 lei/luna.
Nu a trebuit sa modific manual C.1, de aceea nu inteleg de se sa se modifice manual.
Cel putin prin actualizarea din 01.09.2017 nu este nevoie.

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: recipisa D. 112

#5 Mesaj de catalin.rusinaru »

Am incercat si eu si trebuie sa modific valoarea de la C.1.(exact cum s-a precizat in mailul trimis de saga pentru versiunea noua) ca sa imi valideze declaratia, dar nu am incercat sa o transmit.

parvang
Mesaje: 42
Membru din: Joi Iul 24, 2014 9:47 am

Re: recipisa D. 112

#6 Mesaj de parvang »

balazse scrie:Folosesti versiunea 490?
De ce modifici manual la C.1 (avand in vedere ca este o sectiune de "centralizator")?
Da folosesc ultima versiune 490 si in e-mail-ul transmis de SAGA astea sunt instructiunile de operare in D. 112

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: recipisa D. 112

#7 Mesaj de balazse »

Scuze, poate ca inteleg mai greu, dar ce a trebuit sa modificati (adica ati modificat din x in y, dar ce este x si ce este y)?

parvang
Mesaje: 42
Membru din: Joi Iul 24, 2014 9:47 am

Re: recipisa D. 112

#8 Mesaj de parvang »

pentru balazse

SAGA C.3.0.490
1. S-a actualizat D112.
2. In ecranul "Configurare salarii" s-au introdus doua campuri suplimentare numite "Ora inceput activitate" si "Ora sfarsit activitate" in care se completeaza ora implicita de incepere si sfarsit a activitatii salariatilor. Pentru persoanele care au alt interval orar de lucru, acesta trebuie completat in ecranul "Salariati", panoul "Detalii". Datele sunt necesare pentru generarea pontajului.

Important
In formularul actual al D112 exista o problema pentru contractele de munca cu valoarea sub salariul minim pentru care baza contributiilor trebuie sa fie egala cu salariul (cazul in care salariatul are si alte contracte de munca) in sensul ca apar erori legate de calculul contributiilor CAS si CASS. Solutia este sa se modifice manual sectiunea C.1. CondiĹŁii de munca, pozitia 5.Total introducand suma corecta. Va aparea o atentionare la validare, dar declaratia se poate depune.
Acesta era mail-ul transmis de cei de la SAGA.

La prima validare a D. 112 mesajul care apare EROARE, si imposibilitatea validarii
A trebuit sa fac modificarea transmisa de ei in D112 si am reusit sa validez si sa semnez declaratia, Am transmis-o si raspunsul lor in recipisa (ANAF) a fost cel din prima postare ...

pisicaa
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: recipisa D. 112

#9 Mesaj de pisicaa »

A: validari globale
Creanta 13. Contributia de sanatate datorata de angajator difera de suma calculata
atentionare regula: A21.13: (pt. codOblig=431) suma introdusa (646) = suma calculata conform regulii
(759)
Aveti concedii medicale?

La mine apare aceeasi atentionare si am observat ca sanatatea angajator nu o calculeaza la CM platit din FS.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: recipisa D. 112

#10 Mesaj de balazse »

Pentru ParvanG
E-mail-ul cu actualizarea am citit si eu, dar n-am inteles ce ai modificat, cum am intrebat si mai sus (avand in vedere ca la testare eu n-a trebuit sa modific nimic).
Desi te-am rugat sa imi spui exact ce ai modificat, mi-a dat acelasi raspuns ca si anterior, mai exact nimic relevant.
Pe mine ma intereseaza ce ai modificat exact manual, adica din 1.450 ai modificat in 900, sau asemanator (cum am mentionat si mai jos).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: recipisa D. 112

#11 Mesaj de tomac »

Se modifică manual în anexa 1.1 la secțiunea C.1 - CAS datorat la nivelul CAS din Anexa A - listă creanțe pentru că deși din SAGA se trimit date acel câmp se recalculează automat de către formular și doar modificarea manuală este soluția. Răspunsul ANAF a fost că oricum acest pdf se completează manual nu automat așa că nu au de gând să facă modificări.
La validare nu mai dă eroare la CAS, dar va da întotdeauna atenționare la CASS pe care o ignorați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: recipisa D. 112

#12 Mesaj de balazse »

Pentru TomaC
La mine apare aceeasi suma in ambele locrui, fara sa fiu nevoit sa modific nimic, de aceea nu inteleg de ce ar trebui modificat manual.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: recipisa D. 112

#13 Mesaj de tomac »

Pentru că nu e la excepții, pentru că baza de calcul e egală sau mai mare decât salariul minim.
Am pus pe blog explicații http://www.sagasoftware.ro/?p=1876
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: recipisa D. 112

#14 Mesaj de balazse »

Pentru ParvanG, MantogP si TomaC
Imi cer scuze, se pare ca sunt prea adormit (n-am pus bifa unde trebuia, ca urmare nu l-am testat corect). :oops:

parvang
Mesaje: 42
Membru din: Joi Iul 24, 2014 9:47 am

Re: recipisa D. 112

#15 Mesaj de parvang »

Pentru Balazse
Sa stii ca nu esti singurul care mai adoarme, testul care l-ai facut tu cu 1 000 lei salariul la un salariat este corect

Scrie răspuns