inregistrare bonuri de combudtibil

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

inregistrare bonuri de combudtibil

#1 Mesaj de isacm »

Am o intrebare , poate veti rade de mine , dar totusi intreb: la bonurile e combustibil trebuie sa intocmesti si dispozitie de plata si decont de cheltuieli pentru acelasi bon, in conditia in care pe bon este trecut cuiul firmei ( cunosc Hotararea nr.105 din 2009 abroga HG.831/1997 ) , masinile sunt ale firmei sau au contract de comodat, si folosirea lor este strict in interesul serviciului , se intocmesc si foile de parcurs
poate ma fac de ras , dar am intrabat
multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare bonuri de combudtibil

#2 Mesaj de balazse »

Daca pe bonul fiscal apare CIF-ul clientului tiparit pe bon, atunci are valoare de factura simplificata, ca urmare se poate deduce TVA (sau partial, depinde de situatie), precum nu este nevoie de a face decont de cheltuieli.
Decont de cheltuieli faci pentru acele bonuri unde CIF-ul clientului nu este tiparit pe bon (oricum la acest bonuri nu poti deduce TVA deloc)

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare bonuri de combudtibil

#3 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, am citit postarile precedente, pentru o srl microintreprindere, neplatitoare de TVA, cu auto cu contract de comodat, folosit atat pentru srl cat si pentru nevoile personale, pentru bonurile de combustibil achizitionate si care au CIF beneficiar pe ele, nu este nevoie nici de NIR, nici de decont de cheltuieli pentru a justifica cheltuiala cu combustibil, corect? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrare bonuri de combudtibil

#4 Mesaj de balazse »

Daca este tiparite pe el codul fiscal al clientului atunci se considera factura simplificata.
Daca este cu impozit pe venitul microintreprinderilor, parca nu mai ai treaba cu deductibilitatea cheltuielii.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare bonuri de combudtibil

#5 Mesaj de ciobanum »

Multumesc!
Asa ma gandeam si eu, dar am vrut sa fiu sigura.

Scrie răspuns