Asociat/adm fara contract de munca

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
rosun158
Mesaje: 50
Membru din: Mar Feb 04, 2014 11:11 am

Asociat/adm fara contract de munca

#1 Mesaj de rosun158 »

Va rog sa imi spuneti daca ca asociat sau administrator al unui srl pot sa lucrez fara contract de munca. Contabilul mi-a zis ca nu imi trebuie neaparat contract si asa stiam si eu insa am sunat la Itm Iasi si mi-au zis ca nu pot lucra fara contract de munca. Va rog sa ma lamuriti! Multumesc anticipat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Asociat/adm fara contract de munca

#2 Mesaj de balazse »

Daca tot ai sunat la ITM si ti-au dat un raspuns, care nu a fost cel stiut de tine, de ce nu ai intrebare care ar fi baza afirmatiei?
Sa ne zici si noua raspunsul.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Asociat/adm fara contract de munca

#3 Mesaj de tomac »

ba se poate
http://www.jurisprudenta.com/jurisprude ... a-ntye97d/
ideea e asta: noțiunea de salariat presupune
două părți - angajatorul și angajatul
o înțelegere între ele - angajatorul se înțelege cu angajatul ca acesta să presteze pentru el muncă
salariul, remunerația muncii - părțile convin la plata unei remunerații
În acest context vine ITM și spune că eu asociat unic și administrator al firmei, m-am înțeles cu mine însumi să fiu salariat al firmei mele, fără contract de muncă, să prestez o activitate pentru ea și să și iau un salariu. Cum poate demonstra toate astea ITM? Că eu sunt salariat și iau salariu de la mine însumi ca angajator?
Am mai avut un caz în care, la fel, au pierdut.
Problema e asta: dacă aveți CIM și pe o oră, nu mai puteți invoca faptul că de la 8 la 9 sunteți salariat și de acolo încolo sunteți administrator pentru că vă va fi greu să demonstrați că aveți calitatea de salariat doar între anumite ore.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rosun158
Mesaje: 50
Membru din: Mar Feb 04, 2014 11:11 am

Re: Asociat/adm fara contract de munca

#4 Mesaj de rosun158 »

Multumesc pentru raspunsuri. Nu am cerut mai multe detalii la Itm intrucat nici eu nu aveam argumente clare prin care sa demonstrez contrariul, nu stiam exact legea. Dar am sa sun din nou, nu inteleg de ce Itm ul face asemenea afirmatii....

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Asociat/adm fara contract de munca

#5 Mesaj de balazse »

Citeste ultima fraza postata de TomaC (de mai sus) si atunci vei afla.

Scrie răspuns