Eroare D112 august

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
soared252
Mesaje: 9
Membru din: Vin Feb 17, 2017 2:22 pm

Eroare D112 august

#1 Mesaj de soared252 »

Buna seara,
Am o persoana angajata cu mai multe contracte part time, am bifat "Baza contributii egala cu salariul" iar la validarea D112 este eroarea la contrib angajatorului CAS si sanatate.
Va rog o solutie!
Multumesc!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Eroare D112 august

#2 Mesaj de roncovf »

Ca să vezi! Zici că azi ai venit de pe Marte?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare D112 august

#3 Mesaj de tomac »

roncovf, ia-o ușor. soared252 e la prima postare.

@soared252
Înainte de posta căutați pe forum informația. Problema dvs a fost dezbătută și răsdezbătută aici. Explicații găsiți și în mailul primit cu ocazia actualizării la ultima versiune precum și aici http://www.sagasoftware.ro/?p=1876 unde găsiți atât modul de rezolvare cât și explicația erorilor pe care le primiți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Eroare D112 august

#4 Mesaj de scortarum »

Nu inteleg de ce la unele firme imi da recipisa la 112 fara atentionari, iar la altele cu atentionari, cand la toate am salarii sub 1.450 lei.
P.S. poate se modifica si calculul sin Simulare salarii

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare D112 august

#5 Mesaj de tomac »

Depinde. Dacă nu ai excepții și se calculează CAS și CASS angajator la minim, implicit, nu ai atenționări. Acolo însă unde ai cel puțin o excepție, ai și atenționări.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Eroare D112 august

#6 Mesaj de scortarum »

Ok, iti multumesc.

cristinab340
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 09, 2013 3:28 pm

Re: Eroare D112 august

#7 Mesaj de cristinab340 »

nu reusesc sa transmit d112 din cauza mesajului de atentionare cas si cass calculat gresit ma poate juta cineva

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Eroare D112 august

#8 Mesaj de ferenta »

Citește despre acest lucru în link-ul de mai jos:
http://www.sagasoftware.ro/?p=1876
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

stoicac455
Mesaje: 31
Membru din: Joi Dec 06, 2007 12:00 am

Re: Eroare D112 august

#9 Mesaj de stoicac455 »

Buna. Acest link nu este activ.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Eroare D112 august

#10 Mesaj de herganiec »

este sigur
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Eroare D112 august

#11 Mesaj de costachet982 »

BUNA ZIUA
sunt curios daca si voua vi s-a intamplat
am generat statl de plata ( evident august ) l-am validat am mers pe declaratie d112 imi apar obligatiile generez decl 112 , imi apar si acolo ACELEASI valori la obligatii dau actualizare , in formularul 112, si surpriza...mi se reduc obligatiile ..si asta la 2 firme ( la restul nu am verificat ) fiecare din firme au contracte cu timp partial ( unice sau nu )
voi ati patit asa ceva , care ar fi explicatia ? aveti ideie !

cu stima
astept pareri

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare D112 august

#12 Mesaj de tomac »

Explicația e simplă de tot. Sunt două situații în care pdf-ul nu știe ce să facă și nici nu are cum din moment ce nu are posibilitatea de a indica la nivel de salariat dacă e la excepții sau dacă diferența de timp e timp suspendat sau nu.
Am mai dat explicația pe Facebook și o reiau și aici deși am mai explicat chiar pe forum ce și cum
PDF-ul nu are posibilitatea de a defini pe undeva la salariați dacă se încadrează sau nu la excepțiile de la art.140 CF și nici dacă orele nelucrate sunt ore suspendate sau nu. Urmarea este că:
- dacă unul sau mai mulți salariați se încadrează la excepții, pdf-ul va calcula CAS și CASS la o bază de calcul egală cu salariul minim pe economie și pentru aceștia pentru că nu știe că sunt sau nu excepții.
- dacă unul sau mai mulți salariați sunt încadrați cu ore/lună sau au ore absențe (timp nelucrat), dar fără suspendarea CIM, pdf-ul nu știe asta așa că presupune că diferența între numărul de ore lucrătoare din lună și numărul de ore lucrate sunt ore suspendate așa că va calcula nu la salariul minim lunar ci proporțional cu timpul lucrat - rezultatul fiind în acest caz că sumele calculate de utilizator sunt mai mari decât cele calculate de pdf.

Rezolvarea, în ambele situații, este modificarea sumei de la secțiunea C.1. pentru CAS. Problema calculului CASS rămâne pentru că pentru suma datorată la CASS nu se poate modifica nicăieri și indiferent de diferență nu va da eroare ci va genera atenționare în permanență.
Ca fapt interesant deși pdf-ul după modificarea datelor în secțiunea C.1. se validează cu atenționare doar la CASS, recipisa se obține cu atenționări și la CAS și la CASS pentru că validarea de pe site are reguli suplimentare față de cele din PDF.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Eroare D112 august

#13 Mesaj de roncovf »

Pentru că inteligența din spatele PDF-ului e neinteresată de solicitările câtorva sute de mii de firme. Ea își este sieși suficientă. Asta e birocrația.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Eroare D112 august

#14 Mesaj de costachet982 »

tomac scrie:Explicația e simplă de tot. Sunt două situații în care pdf-ul nu știe ce să facă și nici nu are cum din moment ce nu are posibilitatea de a indica la nivel de salariat dacă e la excepții sau dacă diferența de timp e timp suspendat sau nu.
Am mai dat explicația pe Facebook și o reiau și aici deși am mai explicat chiar pe forum ce și cum
PDF-ul nu are posibilitatea de a defini pe undeva la salariați dacă se încadrează sau nu la excepțiile de la art.140 CF și nici dacă orele nelucrate sunt ore suspendate sau nu. Urmarea este că:
- dacă unul sau mai mulți salariați se încadrează la excepții, pdf-ul va calcula CAS și CASS la o bază de calcul egală cu salariul minim pe economie și pentru aceștia pentru că nu știe că sunt sau nu excepții.
- dacă unul sau mai mulți salariați sunt încadrați cu ore/lună sau au ore absențe (timp nelucrat), dar fără suspendarea CIM, pdf-ul nu știe asta așa că presupune că diferența între numărul de ore lucrătoare din lună și numărul de ore lucrate sunt ore suspendate așa că va calcula nu la salariul minim lunar ci proporțional cu timpul lucrat - rezultatul fiind în acest caz că sumele calculate de utilizator sunt mai mari decât cele calculate de pdf.

Rezolvarea, în ambele situații, este modificarea sumei de la secțiunea C.1. pentru CAS. Problema calculului CASS rămâne pentru că pentru suma datorată la CASS nu se poate modifica nicăieri și indiferent de diferență nu va da eroare ci va genera atenționare în permanență.
Ca fapt interesant deși pdf-ul după modificarea datelor în secțiunea C.1. se validează cu atenționare doar la CASS, recipisa se obține cu atenționări și la CAS și la CASS pentru că validarea de pe site are reguli suplimentare față de cele din PDF.
multumesc ptr rabdarea de a reexplica...

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Eroare D112 august

#15 Mesaj de costachet982 »

haos fiscal ca in anul asta nu-mi aduc aminte sa fi fost ( si nu numai fiscal )

Scrie răspuns