Selectare furnizor / client

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pustaie557
Mesaje: 198
Membru din: Mar Mar 25, 2008 12:00 am

Selectare furnizor / client

#1 Mesaj de pustaie557 »

Buna ziua,
Cum se pot selecta,mai usor ,clientii sau furnizorii in momentul platii sau incasarii lor, prin casa sau banca.
Va multumesc
pustaie

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Selectare furnizor / client

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Dar nu este mai practic sa cititi in manualul de utilizare ?
Introducerea plăţilor către furnizori sau a încasărilor de la clienţi se face astfel:
În ecranul de detalii adăugaţi o linie.
- pentru plată furnizori
În cont debit introduceţi contul 401 şi apăsaţi tasta ENTER.
- pentru încasare clienţi
În cont credit introduceţi contul 4111 şi apăsaţi ENTER.
ATENŢIE! Nu introduceţi 411, sinteticul de grad 1. Contul pentru clienţi de încasat este obligatoriu 4111, sinteticul de grad 2.


Veţi fi avertizaţi asupra faptului că acel cont (401,404/4111) are analitice. Apăsaţi Ok să vă dispară mesajul de avertizare legat de analitice şi completaţi suma achitată/încasată.
Imediat după introducerea sumei, se activeaza panoul "Detalii", de unde puteţi alege furnizorul/clientul şi facturile aferente acestuia.
Dacă suma încasată/achitată acoperă una sau mai multe din facturi, integral puteţi bifa rubrica integral, iar dacă acoperă doar parţial, puteţi completa suma operată/factură în coloana Achitat şi programul vă va recalcula restul de plată pe factură.


Suma achitată/încasată vă va apărea în caseta text "De achitat"/"De încasat". Caseta text Achitat/Încasat indică totalul sumelor distribuite/facturi din suma achitată/încasată, iar caseta text Suma rămasă vă va arăta cât anume din suma achitată/încasată mai aveţi de distribuit pe facturi.
Rezultatul distribuirii este corect atunci când sumele din casetele text "De achitat"/"De încasat" şi "Achitat/Încasat" sunt egale.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

pustaie557
Mesaje: 198
Membru din: Mar Mar 25, 2008 12:00 am

Re: Selectare furnizor / client

#3 Mesaj de pustaie557 »

Am inteles,asta stiu! Ce nu stiu este faptul ca din 390 de furnizori (exemplu) doresc sa selectez unul,dar nu stiu ce cod are.As vrea sa-l selectez dupa litera alfabetica,sau ....

pustaie557
Mesaje: 198
Membru din: Mar Mar 25, 2008 12:00 am

Re: Selectare furnizor / client

#4 Mesaj de pustaie557 »

Am rezolvat problema ;mi-ati deschis ochii. Eu faceam greseala sa caut furnizorul,la ct.debitor (401.0000),si nu in panoul DETALII. In acest panou (DETALII) sunt asezati in ordinea alfabetica. Multumesc pt.ajutor.
pustaie

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Selectare furnizor / client

#5 Mesaj de herganiec »

tastati numele furnizorului/clinetului in fereasta detalii direct si se va pozitiona automat pe cine trebuie.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

pustaie557
Mesaje: 198
Membru din: Mar Mar 25, 2008 12:00 am

Re: Selectare furnizor / client

#6 Mesaj de pustaie557 »

Multumesc pt.ajutor
pustaie

Scrie răspuns