sold diferit intr Tiparire facturi neachitate fz si balanta

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
enciua272
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 01, 2011 3:10 pm

sold diferit intr Tiparire facturi neachitate fz si balanta

#1 Mesaj de enciua272 »

Buna ziua! As dori sa stiu si eu cum pot regla sold furnizori din Situatii-furnizori-Tiparire facturi neachitate, asa incat sa fie acelasi cu cel din balanta.
Am diferenta intre sold contabil si sold total neachitat la furnizor. Multumesc anticipat.
Ultima oară modificat Lun Oct 02, 2017 12:42 pm de către enciua272, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: sold diferit intr Tiparire facturi neachitate fz si bal

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Eu zic sa vezi care este soldul bun si sa faci reglarea
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24156
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sold diferit intr Tiparire facturi neachitate fz si bal

#3 Mesaj de balazse »

Pentru EnciuA272
In mod normal "neachitat final" trebuie sa fie indentic cu soldul din fisa contului/balanta, asta daca la preluare solduri ai introdus corect facturile in sold in meniul "intrari".
Sunt cazuri in care exista diferenta intre "neachitat final" si "neachitat la zi", in acest caz cu ajutorul butonului "reglare" ar trebui sa reglezi sumele ramase neasociate.
O eroare destul de frecventa este acel caz in care utilizatorul desi are o factura de 99,00 lei si incaseaza 100,00 pune bifa la "integral", astfel "suma ramasa" nu este zero si chiar daca primeste mesaj de atentionare salveaza inregistrarea, in loc sa scada acel 1,00 lei din factura urmatoare.
In concluzie este posibil ca trebuie sa refaci niste asocieri.

Daca discutam despre facturi in valuta, atunci periodic este posibil sa ai 0,01 lei diferenta, lucru care remediezi prin inregistrare de 0,01 lei prin articole contabile.

Scrie răspuns