Gestiuni distincte

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mitur649
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 20, 2017 2:41 pm

Gestiuni distincte

#1 Mesaj de mitur649 »

Buna ziua,

folosesc Saga C.

Am un depozit cu vanzare en-gros si un magazin cu vanzare en-detail.

Folosesc doua gestiuni distincte de tip cantitativ-valoric, dintre care una la pret de vanzare.

Depozitul si magazinul sunt in aceeasi cladire. Cateodata fac transfer din gestiunea en-gros in cea en-detail (operatii->transferuri).

Contabila spune ca este o problema si anume ca in balanta nu se poate distinge contul de marfuri 371 dintre cele 2 gestiuni.

Ce se poate face in acest caz?

Multumesc

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Gestiuni distincte

#2 Mesaj de pinteae »

Din cate stiu, nu poti utiliza analitice deoarece toate inregistrarile le efectuezi printr-un singur tip de articolul si anume "Marfuri".
O solutie ar fi sa definesti doua tripuri de articole. Sa creezi un articol "Marfuri en-gros" si un articol "Marfuri cu amanuntul".
Sa creezi analitice la 371, 378, 4428, 607 si 707 si sa le completezi in tipuri de articole.
Lucrurile se complica deoarece in nomenclator vei avea toate articolele inregistrate de doua ori.
Dar, consider ca daca generezi situatii distincte pe cele doua gestiuni si le trimiti asa contabilei, ar trebui sa se descurce.
Nu trebuie sa ramana ancorata in ideea ca evidenta stocurilor trebuie condusa prin intermediul balantei contabile.
Eugen Pintea

mitur649
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 20, 2017 2:41 pm

Re: Gestiuni distincte

#3 Mesaj de mitur649 »

Problema este ca se foloseste scaner pt. vanzare, iar ca sa creezi 2 articole diferite, ar trebui sa ai coduri de produs diferite. Deci nu este posibil.

Alta optiune care ar fi?

Contabila a explicat ca in cazul unui control, pe balanta trebuie sa se vada clar stocul de marfuri din fiecare gestiune in parte, nu per total.

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Gestiuni distincte

#4 Mesaj de pinteae »

Daca sunt astfel de limitari din punct de vedere tehnic, consider ca nu este cazul sa te complici.
In ceea ce priveste argumentul contabilei, sa sti ca nu sta in picioare.
Fiscului poti oricand sa-i pui la dispozitie situatia stocurilor.
Important este ca suma stocurilor din cele doua gestiuni sa fie identica cu soldul contului 371.
Parerea mea este ca obligatia contabilului este sa se adapteze specificului societatii, sa respecte norma contabila si fiscala, nu societatea trebuie sa se adapteze stilului de munca a contabilului.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Gestiuni distincte

#5 Mesaj de tomac »

Contabila nu poate argumenta legal solicitarea.
Nu există nicăieri o astfel de prevedere. Iar în cazul evidenței cantitativ-valorice a stocurilor nici nu este neapărat necesară trecerea în analitic. Mișcările de stocuri și componența valorică a lor se poate urmări în situațiile specifice. Totalul stocurilor se vede în balanță, iar mai analitic decât la nivel de produs nu cred că se poate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iacobanf
Mesaje: 6
Membru din: Vin Mar 12, 2010 12:00 am

Re: Gestiuni distincte

#6 Mesaj de iacobanf »

Buna ziua, as dori o lamurire.Am o societate cu cod CAEN 4673 comert en gros cu materiale de constructii.Gestiunea se tine cantitativ valoric la pretul de intrare. Vand la persoane juridice cu factura si la persoane fizice cu bon fiscal de la casa de marcat.
Daca vand la persoane fizice se considera ca fac vanzare cu amanuntul? Trebuie sa fac doua gestiuni, una en gros si una en detail?
Am sute de produse, ca sa transfer dintr-o gestiune in alta inainte de a face bonul fiscal imi este imposibil.
Cum as putea sa procedez?
Multumesc .

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Gestiuni distincte

#7 Mesaj de tobosv790 »

Eu cred ca nu este obligatoriu. Poti sa faci 2 analitice distincte la 707: 707.01-pers juridice si 707.02-pers fizice. Asta numai daca vrei sa stii totusi cat vinzi la fiecare. Dar nici macar asta nu este obligatoriu. Numai daca vrei sa ai anumite informatii de genul acesta.

iacobanf
Mesaje: 6
Membru din: Vin Mar 12, 2010 12:00 am

Re: Gestiuni distincte

#8 Mesaj de iacobanf »

Multumesc.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Gestiuni distincte

#9 Mesaj de tobosv790 »

Cu plăcere

lungur36
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mai 23, 2019 9:47 am

Re: Gestiuni distincte

#10 Mesaj de lungur36 »

va rog sa ma ajutati,am preluat o contabilitatea vanzare cu amanuntul ,dupa ce am restaurat baza se pare ca s-a lucrat pe tip marfuri insa nici un articol creat facandu-se nir-ul probabil in alt program.intrebarea mea este,se poate de la momentul preluarii sa fac o gestiune cu articole definite.? multumesc

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Gestiuni distincte

#11 Mesaj de tobosv790 »

Păi si dacă le vinzi cu amănuntul, prin casa de marcat, cum faci descarcarea de gestiune? Inregistrezi la ieșiri bon cu bon?
La amănunt se ține, de regulă, global valoric

lungur36
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mai 23, 2019 9:47 am

Re: Gestiuni distincte

#12 Mesaj de lungur36 »

pai vad ca la iesiri inregistreza raportul zilnic z,de regula asa stiam si eu,dar nu stiu de ce s a facut cantitativ val si in modul asta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Gestiuni distincte

#13 Mesaj de balazse »

Verifica tipul de articol, este posibil ca doar pentru a usura introducerea datelor s-a creat un tip de articol care are bifa la "nestocat".

lungur36
Mesaje: 27
Membru din: Joi Mai 23, 2019 9:47 am

Re: Gestiuni distincte

#14 Mesaj de lungur36 »

este un tip de articol,servicii vandute cu bifa 'nestocat',dar de cand am preluat- o as putea crea articole pentr fiecare produs?bineinteles .implicit si o gestiune avand in vedere ca nu este definita.multumesc frumos de ajutor

milianl869
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mai 15, 2017 10:06 am

Re: Gestiuni distincte

#15 Mesaj de milianl869 »

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:
1.La o SC care va vinde instalatii sanitare am creea 2 gestiuni distincte (cantitativ valorica si global valorica) pentru ca unele marfuri vor fi de valoare mica si asemanatoare(global-valoric) iar altele mai scumpe (gen.pompe de caldura, etc.)pentru care se doreste o evidenta cat mai detaliata(cantitativ-valoric). Pt gestiunea Cantitativ- Val. am configurat in Tipuri de Articole -Marfuri instalatii- cu analitice adaugate in prealabil in Planul de Conturi 371.01.01, 378.01.01, 4428.M.01.01, 607.01.01 si 707.01.01 iar pt gestiunea Global - val. am completat in Gestiuni analiticele: 371.02.01, 378.02.01, 4428.M.02.01, 607.02.01 si 707.02.01. As dori sa stiu daca am procedat corect, eventual sugestii sau sfaturi in situatia prezentata.
2. In situatia de mai sus marfa din gestiuea cantitativ valorica se va vinde obligatoriu cu factura nefiind suficient doar bonul fiscal ca sa putem face descarcarea pe articole? :roll:
3. Iar pt marfa din gestiunea Global Val va fi suficint bonul fiscal, factura sa fie emisa doar daca va fi solicitata? :cry:
4. Ar trebui configurate si in casa de marcat distinct cele 2 gestiuni ca descarcarea de gestiune sa fie facuta corect? :(

multumesc mult :) :D

Scrie răspuns