precizari Revisal .

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
thurnv310
Mesaje: 9
Membru din: Mar Noi 03, 2015 12:36 pm

precizari Revisal .

#1 Mesaj de thurnv310 »

Buna seara!
Am urmatoarea rugaminte, daca ma poate ajuta cineva, cu un sfat ? In firma, conform contractului colectiv de munca s-a stabilit spor de week-end ,aferent orelor lucrate , in contractul individual de muca s-a prevazut spor de week-end , tot aferent orelor lucrate si am inteles ca in REVISAL se opereaza doar sporurile permanente iar eu am trecut si in REVISAL sporurile respective.
Daca por sa sterg sporurile respective?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: precizari Revisal .

#2 Mesaj de herganiec »

sporul permanent este permanent nu o luna da una ba.. de aceea se declara in Revisal. Sporul de weekend se acorda la salariul de incadrare nu aferent orelor de weekend lucrate. Ia sa vedem aveti la un angajat 1450 sal minim. daca ii dati spor permanent 1% pe luna inseamna 15lei pe luna. Vi se pare mult ? Nu va complicati degeaba cu calcul spor weekend la ore lucrate in weekend.. mai rau va incurcati.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: precizari Revisal .

#3 Mesaj de prunam »

Daca un angajat mi-a lucrat intr-o luna toate weekend-urile (4 sa zicem), i-am platit zilele lucrate in weekend cu 100% (1.450 lei brut || 20 zile lucratoare || 72,5 lei/zi lucratoare || 145 lei/zi de weekend => total brut = 2.030 lei) si i-am acordat liber in zilele de luni si marti (8 zile libere) sunt obligat sa-i calculez spor de weekend ? .. chiar si 1% ? Multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: precizari Revisal .

#4 Mesaj de tomac »

Da. Sporul respectiv nu e pentru muncă suplimentară ci pentru simplul fapt că în zilele de week-end a fost prezent la muncă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: precizari Revisal .

#5 Mesaj de prunam »

@tomac: Multumesc frumos pentru lamuriri - acum ii fac un aditional ! O zi buna !
P.S. .. daca o luna i-am calculat in felul descris mai sus, fara a-i baga spor de weekend, ma "arde" ITM-ul ? ... sau scap cu un avertisment ? :D

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: precizari Revisal .

#6 Mesaj de herganiec »

asta e acum, cum ti-e norocul :) daca verifica sau nu.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: precizari Revisal .

#7 Mesaj de tomac »

Nu e nevoie de act adițional decât dacă se acordă ca spor permanent. Altfel poți băga sporul și manual în stat și nu e nici o problemă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns