restaurare baza date, va rog!

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

restaurare baza date, va rog!

#1 Mesaj de popad70 »

Am urmatoarea situatie:
-primesc baza de date de la un client penru luna decembrie
-o import la mine si lucrez pana la finalizare luna rspectiva (in cazul asta inca n-am incheiat de lucrat luna decembrie), timp in care clientul meu a lucreaza deja in luna ianuarie
-vreau ca in momentul in care inchei luna decembrie sa-i trimit baza (eu intre timp nu am incarcat luna ianuarie si nu am lucrat nimic in ianuarie la mine)
Este ok daca se procedeaza la clientul meu astfel:
-lucreaza luna ianuarie si face o salvare de baza de date
-primeste de la mine baza la decembrie (nu stiu daca trebuie sa fie inchisa luna decembrie )
-face restaurare baza date decembrie si apoi importa luna ianuarie din baza pe care a salvat-o si in care lucrase deja in lun ianuarie.
Va rog sa-mi spunetti daca e ok si daca nu, cum ar trebuie sa procedez corect .
MUltumesc mult!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: restaurare baza date, va rog!

#2 Mesaj de herganiec »

ar fii corect, dar faceti un test prima data sa fiti sigur ca merge totul bine. pe firma de test aparte.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: restaurare baza date, va rog!

#3 Mesaj de paturcai »

CLientul dvs. a lucrat si a inregistrat clienti respectiv furnizori.
Exemplu:
A creat furnizorul al carui analtic este 401.00507 (ultimul de la el)
La fel si la client (4111.00210)
Importati baza de date, si dvs. adaugati inca un furnizor sau 6 furnizori: 401.00508, 401.00509, ...401.00512
Intre timp clientul dvs a lucrat deja luna inauarie (dvs. ati importat doar decembrie)
El la randul lui a mai adaugat (fata de baza pe care v-a trimis-o) alti 18 furnizori care merg in continuare de la 401.00507 in sus.
Clientul dvs. creaza in luna ianuarie o noua intrare cu numarul 401.00508 pe care o cheama URBAN srl
Dvs. ca sa inchideti luna precedenta tot la 401.00508 ati creat furnizorul de utilitati numit ENEL .

Cum sa reusiti sa-i trimiteti dvs. baza de date in situati ain care acecasta baza de date se modifica incontinuu?!
Dvs. puteti doar sa importati DOAR SA VEDETI CE ANUME SI CUM A LUCRAT si doar eventual sa va punctati sa vedeti daca documentele predate sunt aceleasi cu documentele lucrate de el, si eventual sa mai adaugati dvs. niste facturi de utilitati de exemplu sau pe care el nu le-a prins pentru ca nu stia oricum sa le conteze.
Si la clienti ar fi o problema:
Gasiti in extrasul de cont al firmei sume incasate pentru care nu s-a meis factura (scrie in extras; factura proforma nr....). Potrivit Codului Fiscal aveti obligatia sa emiteti factura de avans.
Dvs. emiteti factura si creati un nou client cu analiticul 4111.00211 pentru decembrie. Clientul dvs. emite si el o factura pentru un nou client caruia i se atribuie acelasi analitic 4111.00211.

Credeti ca SAGA ar sti sa departajeze aceasta situatie?
Niciun program nu stie sa departajeze aceasta situaite in niciun fel.

Ca sa puteti sa lucrati pe o baza de date importata, inseamna ca si cel care va trimite baza, sa aiba aceeasi versiune de program SI SA VA ASTEPTE ca dvs. sa inchideti luna si sa-i trimiteti baza de date.
Lucru putin probabil ca veti reusi. Nu puteti tine clientul pe loc ca sa va astepte sa inchideti dvs. decembrie in situatia in care el este pe care sa inchida ianuarie.

Concluzie: puteti importa si verifica cum a lucrat (lucru pe care il fac si eu cu un client de-al meu: el are un alt program de contabilitate in care isi face NIR-uri) eu preiau de acolo programul pe stick, il deschid si vad cum si ce NIR-uri a facut si le introduc manual in SAGA.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: restaurare baza date, va rog!

#4 Mesaj de herganiec »

@paturcai, merge, chiar daca sunt creati clineti sau furnozri noi. programul verificasi CUI nu doar contul analitic, daca difera cui de analitic, programul face alt analitic nou 401.Txxxx1 ca sa nu suprapuna datele de la o fimra la alta.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: restaurare baza date, va rog!

#5 Mesaj de popad70 »

Eu nu mai introduc facturi.Mai am de verificat niste solduri la decembrie si e posibil sa mai fac niste note contabile cu analiticele de furnizori si clienti.
In acest caz e ok ,cum aratat mai sus ,sa fac restaurarea si apoi importul?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: restaurare baza date, va rog!

#6 Mesaj de paturcai »

Am inteles HerganieC
Atunci tot este de munca, dupa import trebuie rescrise codurile de furnizori si clienti
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: restaurare baza date, va rog!

#7 Mesaj de herganiec »

nu, poti sa le notezi care sunt si le comasezi pe cel real 401.00001 in loc de 401.Txxxxx1 (fiind acelasi.)
din <intretiere BD> <modificare coduri> apesi pe <cauta duplicat> si le gasesti imediat.
apoi le treci dintr-unul in altul daca ai.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: restaurare baza date, va rog!

#8 Mesaj de paturcai »

Deci este de munca.
Cine face la primirea bazei de date acele modificari?
Cine face la expedierea bazei de date catre destinatar acele modificari?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: restaurare baza date, va rog!

#9 Mesaj de herganiec »

Hai sa-ti povestesc @paturcai
Am o locatie centru unde centralizez datele de la alte 9 locatii din orase diferite. Fiecare lucreaza independent una de alta cu furnizorii si clientii lor dar au si furnizori comuni (Enel , Eon, Rcs, Telecom.. etc).
La centru lucrez doar global valoric, la celelalte 9 locatii se lucreaza cantitativ valoric.
de 2 ori pe luna luna se importa datele din arhiva fiecarei locatii, pentru a se vedea centralizat cum sta firma si ce OP sunt de facut pt furnizori(centralizat).

Presupunem ca ai deja in firma centralizata si ex. 401.000001 SC ABAC SRL cui 12345678 si 401.000100 SC ROMEXPO SA cui 98754566
- Cand se importa datele de ex.01.01.2015-16.01.2015 si se valideaza se mai intampla ca programul sa gaseasca la firma centrala ex. 401.000001 SC ABAC SRL cui 12345678 si acelasi analitic 401.000001 SC ROMEXPO SA cui 98754566. Programul verifica 401.00001 in central vede ca este dar apoi verifica si cui 12345678, nefiind la fel imi creaza alt analitic de forma 401.T00001 SC ROMEXPO SA cui 98754566 ca sa nu se incurce datele.

Daca faci o verificare la <cauta duplicat> programul iti arata cod 00100 si cod T00001 care sunt aceeasi firma dar pe 2 analitice separat.
Ca sa le unesti intr-unul singur completezi la cod actual: pui T00001 si la cod nou 000100 si toate inregistrarile vor trece pe 401.000100.
PS. ca sa evit aceasta de vreo 2 ani nu mai au voie sa-si creeze analitice decat dupa ce anunta sediul central ca sa se creeze acelasi analitic dupa sediu. Asa am scapat de "modificarile" periodice.
Sper ca ai inteles ce am incercat sa scriu aici. :wink:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: restaurare baza date, va rog!

#10 Mesaj de paturcai »

HerganieC am inteles din prima.
Intrebarea mea era asa:
Tu stii sa faci lucrul asta.
Eu stiu (ca mi-ai spus acum a doua oara chiar cu exemple) dar POpaD70 vrea sa faca in felul urmaor:
1. Primeste baza, adauga ce este de adaugat, o trimite inapooi iar acolo unde ajunge TREBUIE SA SE FACA ceea ce ai spus tu.
2. De acolo vine inapoi cu adaugari firesti, si la mine (deci la CENTRU) iar trebuie sa se adauge ceea ce s-a creat nou.
Ma intrebam: cine va face toate astea acolo unde se trimite baza de date?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: restaurare baza date, va rog!

#11 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea personala, asa cum s-a descris procedura de lucru, ar fi fost optim, daca pentru fiecare locatie dintre cele 9 la "administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse" -> trebuia completat "indice de filiala" si bifat la "furnizori"/"clienti".
Astfel, s-ar reduce mult problema de eroare la import.
Important este ca pentru fiecare furnizor/client sa fie completat coloana "cod fiscal".

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: restaurare baza date, va rog!

#12 Mesaj de paturcai »

VOila!
Lucruri interesante
;)
Multumesc BalazsE
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: restaurare baza date, va rog!

#13 Mesaj de herganiec »

eu nu am lucrat niciodata cu partea de setat cu filiale... nu am inteles cum lucreaza.. :(
de aceea am preferat varianta aceasta descrisa care chiar merge.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: restaurare baza date, va rog!

#14 Mesaj de balazse »

Daca se utilizeaza acea optiune, atunci indicele (care este o litera) se introduce in fata codului de furnizor/client (adica in loc de 00001 iti adauga A0001).
Astfel, daca la import gaseste ca pe 00001 este utilizat CIF-ul 123456, iar pe cod A0010 apare tot CIF-ul 123456 totul se tranfera pe 00001, in caz contrar ramane pe A0010.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: restaurare baza date, va rog!

#15 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
am citit si tot nu m-am dumirit daca se poate sau nu...la ce doresc eu sa fac ...probabil identic cu importul de date , descris mai sus

la o baza de date existenta pe statia X , pot ADAUGA datele inregistrate pe statia Y ?? prin adaugare !!!
niste lamuriri , daca se poate si care's pasii ?
multumesc

Scrie răspuns