propriri

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
epurem242
Mesaje: 514
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

propriri

#1 Mesaj de epurem242 »

buna ziua. am de facut o proprire la un salariat in urma unei executari silite,

si nu sunt sigura daca la calcul de 1/3 din salarul net trebuie sa tin cont si de tichetele de masa pe care le primeste.
calculez la 1200 salar net sau la 1530 valoare in care intra si tichetele?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: propriri

#2 Mesaj de paturcai »

Tichetele de masa sunt considerate ca fiind asimilate veniturilor din salarii.
In mod normal ele sunt ajutoare si nu ar trebui considerate venituri salariale.
Avem idioti care de dragul de a umple visteria - si asa secatuita - a tarii merg pana la dementa in ceea ce privesc taxele si impozitele.
Eu as face abstractie de ele.
Sau altfel: sunati la Executor si intrebati si baza legala daca va spune si de tichete. De sanchi sa vedem cat stie si mai ales ce stie.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

epurem242
Mesaje: 514
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: propriri

#3 Mesaj de epurem242 »

Am facut deja plata, fara a tine cont de tichete..asa mi se pare corect...ce stiu sau nu executorii....

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: propriri

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Se iau in considerare si bonurile de masa
Doar norma de hrana nu, din cate stiu
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ciobotarum
Mesaje: 21
Membru din: Vin Ian 22, 2016 12:52 pm

Re: propriri

#5 Mesaj de ciobotarum »

epurem242 scrie:Am facut deja plata, fara a tine cont de tichete..asa mi se pare corect...ce stiu sau nu executorii....

Articolul 729
Limitele urmăririi veniturilor bănești
(1) Salariile și alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum și alte sume ce se plătesc periodic debitorului și sunt destinate asigurării mijloacelor de existență ale acestuia pot fi urmărite:
a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligație de întreținere sau alocație pentru copii;
b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
(2) Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiași sume, urmărirea nu poate depăși jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanțelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.
(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului și sunt destinate asigurării mijloacelor de existență ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părții ce depășește jumătate din acest cuantum.
(4) Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă, compensația acordată salariaților în caz de desfacere a contractului individual de muncă pe baza oricăror dispoziții legale, precum și sumele cuvenite șomerilor, potrivit legii, nu pot fi urmărite decât pentru sume datorate cu titlu de obligație de întreținere și despăgubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vătămări corporale, dacă legea nu dispune altfel.
(5) Urmărirea drepturilor prevăzute la alin. (4) se va putea face în limita a jumătate din cuantumul acestora.
(6) Sumele reținute potrivit prevederilor alin. (1)-(4) se eliberează sau se distribuie potrivit art. 864 și următoarele.
(7) Alocațiile de stat și indemnizațiile pentru copii, ajutoarele pentru îngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum și orice alte asemenea indemnizații cu destinație specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru niciun fel de datorii.

http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/140271

Cod procedura civila

Scrie răspuns