Plata furnizor fara posibilitatea de achitare a facturii

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vlade453
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 10, 2016 12:06 pm

Plata furnizor fara posibilitatea de achitare a facturii

#1 Mesaj de vlade453 »

Buna ziua

Am urmatoarea situatie: am platit un furnizor care in Saga are sold (conform fisa ct. 401, sold confirmat de catre partener), insa in acelasi timp nu am nici o factura care sa imi apara neachitata. Prin urmare, nu pot inregistra in jurnalul de banca respectiva plata (deoarece nu am sold pe care sa il achit). Sunt relativ incepatoare in operarea programului si am invatat singura "vazand si facand". Sper sa ma puteti ajuta cu o sugestie, iar daca formularea mea nu a fost foarte clara, va rog sa imi spuneti.

Multumesc frumos!
Adriana

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Plata furnizor fara posibilitatea de achitare a facturii

#2 Mesaj de tomac »

Probabil ați preluat doar soldul contabil nu și facturile neachitate.
În SAGA facturile neachitate, cele care compun valoarea soldului, se preiau prin introducerea lor în ecranul intrări/ieșiri (după caz) operându-se cu numărul, data lor de emitere și în partea de detalii operându-se pe nedefinit cu explicație sold preluat și cu valoarea neachitată. Vedeți și manualul de utilizare legat de preluarea facturilor neachitate/neîncasate - accesul la manual fiind la apăsarea tastei F1 după intrarea în program.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vlade453
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 10, 2016 12:06 pm

Re: Plata furnizor fara posibilitatea de achitare a facturii

#3 Mesaj de vlade453 »

Multumesc pentru raspuns. Intrebarea este daca si cum pot rezolva aceasta situatie: nu am preluat eu soldurile se lucra deja in program de cateva luni inainte sa preiau eu. Practic pe mine ma intereseaza sa-mi pot inregistra plata pe furnizorul respectiv, astfel incat soldul contului 401 sa fie zero. Se poate face daca nu am factura de achitat?

Adriana

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: Plata furnizor fara posibilitatea de achitare a facturii

#4 Mesaj de catalin.rusinaru »

Faceti inregistrarea platii prin articole contabile folosind contul analitic al furnizorului respectiv.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Plata furnizor fara posibilitatea de achitare a facturii

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Introduceti o factura in meniul intrari cu o data anterioara datei de incepere utilizare a programului.
Aceasta nu va genera NC
Colegul tomac v'a spus sa citit manualul de utilizare
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

vlade453
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 10, 2016 12:06 pm

Re: Plata furnizor fara posibilitatea de achitare a facturii

#6 Mesaj de vlade453 »

Am rezolvat cu inegistrarea unei facturi anterior datei de incepere a utilizarii programului.
Multumesc tuturor pentru sprijin! :)

Adriana

Scrie răspuns