cumparare autoturism second hand

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
muresanv89
Mesaje: 66
Membru din: Vin Apr 04, 2014 12:22 pm

cumparare autoturism second hand

#1 Mesaj de muresanv89 »

societatea a cumparat un autoturim pe baza de contract de vanzare cumparare de la un parc auto care face vanzare prin comision de intermediere.
Inrebarea mea este daca trebuie sa depun la finante D092 pentru trecere de la tva in tr. la tva lunar in acest caz precum si D390Yes,si totodata cum sa inregistrez autoturismul in societate mai ales ca plata a facut-o administratorul din bani lui fara a merge cu avans spre decontare sau prin dovada ca a cumparat euro de banca.
Achizitia a fost facuta la data de 01.10.2017 si vine cu traducerea la data de 03.11.2017.
Sunt total in ceata, nu stiu cum sa ma descurc mai ales ca in traducere im scrie denumirea vanzatorului fara un cod de identificare ptr. D390YEs,tipul autoturismului, km la bord prima inmatricualare si valoare contractului de 4000 euro precum si comisionul perceput ptr.intermediere.
Va doresc toate cele bune, fiecare face cum ii taie capul;, lui sa-i fie bine, noi trebuie sa facem actele corecte.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cumparare autoturism second hand

#2 Mesaj de tomac »

Dacă vânzătorul nu este persoană impozabilă și nu v-a dat cod de TVA nu este AIC și nu se schimbă perioada fiscală și nici nu se declară în D390.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

muresanv89
Mesaje: 66
Membru din: Vin Apr 04, 2014 12:22 pm

Re: cumparare autoturism second hand

#3 Mesaj de muresanv89 »

multumesc , este in regula in cazul acesta , alte detali fata de cele relatate in solicitarea de ajutor.

Scrie răspuns