Casa familiala pe firma

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popc577
Mesaje: 37
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Casa familiala pe firma

#1 Mesaj de popc577 »

Se doreste achizitionarea unei case familiale pe firma. Firma este microintreprindere, platitoare de TVA. Achizitia se face de la persoana fizica, fara TVA. Ulterior, probabil, se doreste demolarea casei si constructia unei case noi, in care practic va locui asociatul firmei.... sau se va face renovarea completa a casei.
Ce regim/conditii trebuie sa indeplineasca casa respectiva, astfel incat cheltuielile, TVA-ul aferent constructiei/renovarii casei sa fie deductibile? Are rost ca aceasta casa sa fie achizitionata pe firma?
M-am gandit, nu stiu daca se poate, ca intabularea sau daca se va face proiect pentru constructie noua sa fie ca sediu firma sau punct de lucru.....
Sau sa aiba regim de locuinta de servici ....si sa se factureze in fiecare luna chirie cu TVA catre asociat? Casa respectiva, domiciliul asociatului si sediul firmei sunt in aceeasi localitate. Actualul sediu al firmei este o hala de productie, unde are loc efectiv activitatea economica si unde sunt si birourile administrative.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Casa familiala pe firma

#2 Mesaj de tomac »

Nu vă complicați cu așa ceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

badoid134
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mar 15, 2017 12:04 pm

Re: Casa familiala pe firma

#3 Mesaj de badoid134 »

merge sediu secundar.

Scrie răspuns