situatii pentru credit banca

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
constantina116
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 01, 2016 8:22 am

situatii pentru credit banca

#1 Mesaj de constantina116 »

buna seara,
una din conditiile bancii pentru analiza creditarii este prezentarea situatiilor pe parteneri pe scadente (30,60,90,etc)
imi puteti spune daca in saga pot gasi aceste situatii?
multumesc :cry:

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: situatii pentru credit banca

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Nu
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: situatii pentru credit banca

#3 Mesaj de tomac »

Situații în funcție de scadență se pot obține dacă la facturi sunt operate corect, inclusiv data scadenței. Acestea se pot obține din situații - furnizori sau situații - clienți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: situatii pentru credit banca

#4 Mesaj de nasteaf »

Eu introduc de ex.la furnizori data facturii, iar la scadent: data scadentei care este mentionata pe factura, iar daca nu este mentionata, se mentine aceeasi data ca si data facturii.Am tot incercat sa obtin o situatie pe scadente de la Situatii-Listari, Scadentar, dar nu reusesc.Cred ca nu completez ceva corect.Poate ne explici cum sa facem.
Multumim.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: situatii pentru credit banca

#5 Mesaj de balazse »

Mergi la "scadentar", setezi data de la care sa iti calculeze scadentarul (ma gandesc ca ai depus o balanta la banca cu un sfarsit de luna) si la "facturi scadente neachitate de" introduci "90" si iti notezi valoarea, dupa care introduci "60" iti notezi si din asta scazi cat ai avut la "90", dupa care introduci "30" si scazi cat ai avut la "60".
Astfel obtii un scadentar corect.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: situatii pentru credit banca

#6 Mesaj de nasteaf »

Multumesc de raspuns.
Asa am incercat si eu, dar de ex.in balanta de la 31.10.2017 am sold la 401 = 10.000 lei, la Scadentar am pus: Facturi scadente neachitate de 0 zile la data de 31.10.2017 si nu imi da soldul la 401 = 10.000 lei, si atunci si daca urmez procedura prezentata de tine nu are cum sa-mi corespunda.Adevarul este ca facturile care au scadenta dupa 31.10.2017 oricum nu le vede in aceasasta situatie.Poate imi scapa mie ceva. Tu ai incercat si intr-adevar poti obtine situatia corecta?

Scrie răspuns