declaratia 112 sediu si punct de lucru

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

declaratia 112 sediu si punct de lucru

#1 Mesaj de cristeae »

Buna seara, am preluat o firma cu sediul in sect.1(fara activitate la sediu) si punct de lucru cu 7 salariati tot sector 1(cu cif pt.punct de lucru)
Fosta contabila, impozitul pe salarii la declarat pe cif punct de lucru si restul contributiilor pe sediu. Este corect asa?
Dupa parerea mea ar fi trebuit la sediu sa declare fara activitate si toata activitatea si declaratiile sa fie pe punctul de lucru. Cum este corect ?
Ce parere aveti ? Va rog un sfat.
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratia 112 sediu si punct de lucru

#2 Mesaj de balazse »

Toate declaratiile se depun unde isi are domiciliul fiscal, in cazul tau ma gandesc ca este aceeasi cu sediul social, ca urmare toate declaratiile se depun a atare (un singur fisier pdf).
Codul fiscal obtinut pentru punct de lucru se foloseste doar pentru impozitul pe salarii.
Putea sa isi modifice sediul social la adresa de la punct de lucru, dar ma gandesc ca a avut o logica daca nu a efectuat modificarea.

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: declaratia 112 sediu si punct de lucru

#3 Mesaj de cristeae »

Am verificat pe mfinante si pe cif punct de lucru nu figureaza cu nimic (nici contrib.nici imp.pe salarii) pe cif sediu figureaza cu toate contrib.si imp.salarii. In fisa pe platitor la anaf (cif sediu) imp.salarii este declarat O, celelalte contrib. da. Cred ca trebuie sa merg al admin.financiara sa vad acolo cum reglez situatia.
Multumesc pentru raspuns.

Scrie răspuns