Inspectie fiscala

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
buligat
Mesaje: 225
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Inspectie fiscala

#1 Mesaj de buligat »

Buna ziua! Am primit un aviz de inspectie fiscala care va incepe maine si are urmatoarele obiective:
-verificarea legalitatii si conformitatii declaratiilor fiscale , a corectitudinii etc. pentru taxa pe valoare adaugata si impozit pe profit din 2011 -2016.
-verificarea repectarii prevederilor
-verificarea altor aspecte revelavante pt impozitare.

Eu am pregatit toate dosarele( facturi, chitante, foi parcurs, jurnal banca) , in care am atasat, jurnale vanzari si cump, registru de casa si balanta. Mai trebuie si altceva?e primul control de genu si sunt cam speriata.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inspectie fiscala

#2 Mesaj de tomac »

Registrul jurnal
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buligat
Mesaje: 225
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Re: Inspectie fiscala

#3 Mesaj de buligat »

Buna! Revin cu inca o intrebare in legatura cu inspectia fiscala, pentru tva 01.11.2011-30.09.2016 si impozit pe profit 2011-2016.
Eu as vrea sa stiu ce exact controleaza ei, pentru ca imi tot zic ca o sa faca casa , sa mearga pe la magazine, sa scoata un X.. nu prea inteleg ce treaba are casa cu tva si impozit pe profit, adica controlul de ce se extinde, daca e pana pe 30.09.2017...? Nu am mai avut un control de genu pana acum si nu stiu la ce ar trebui sa ma astept.. Este cineva sa ma lamureasca cum ar trebui sa parcurga aceasta inspectie fiscala? Mi se pare ca parca au venit in razboi si tot ataca.. V-as fi recunoscatoare!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Inspectie fiscala

#4 Mesaj de ferenta »

buligat scrie:... nu prea inteleg ce treaba are casa cu tva si impozit pe profit
Are mai multă decât îți poți închipui, dacă se uită pe rapoartele Z și X... :wink:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

buligat
Mesaje: 225
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Re: Inspectie fiscala

#5 Mesaj de buligat »

Da, sunt de aceiasi parere, pe z urile din perioada 01.11.2011-30.09.2017. Eu intreb de casa din perioada 01.10.2017-12.12.2017? care e in afara perioadei de inspectiei fiscala...

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Inspectie fiscala

#6 Mesaj de ferenta »

Extras din Codul de procedura fiscală:

ART. 130 Dreptul contribuabilului/plătitorului de a fi informat
(1) Contribuabilul/Plătitorul trebuie informat pe parcursul desfășurării inspecției fiscale despre aspectele constatate în cadrul acțiunii de inspecție fiscală, iar la încheierea acesteia, despre constatările și consecințele lor fiscale.
.
.
Deci, cel mai bine este să îi întrebați pe ei!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inspectie fiscala

#7 Mesaj de tomac »

Ei fac și inopinat înseamnă. Sau fac asta la bâză și cu scopul de a mai da vreo amendă sau ceva similar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buligat
Mesaje: 225
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Re: Inspectie fiscala

#8 Mesaj de buligat »

Pai se poate face control inopinant si inspectie fiscala?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inspectie fiscala

#9 Mesaj de tomac »

Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buligat
Mesaje: 225
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Re: Inspectie fiscala

#10 Mesaj de buligat »

Revin cu alta intrebare. In urma inspectiei fiscale , au fost anulate(taiate) unele cheltuieli , din anii 2011-2016, la care s-a aplicat 16% si tva. Acum, cei de la anaf spun ca trebuie sa se aplice si 5% impozit pt dividente, pentru ca, cheltuielile au fost facute in folosul asociatului, zic ei. Totusi, aceste cheltuieli anulate imi maresc profitul din anii anteriori si il duc in 1174, apoi cand decide asociatul unic sa-si ridice dividentele , plateste 5% sau cat or mai fi.. E corect? Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inspectie fiscala

#11 Mesaj de tomac »

Nu măresc profitul contabil ce poate distribuit ca dividend. Măresc profitul impozabil.
A le trata ca dividend e o problemă:
până la 31.12.2015 legea spune că:
"Se consideră dividend din punct de vedere fiscal și se supune aceluiași regim fiscal ca veniturile din dividende:

- suma plătită de o persoană juridică pentru bunurile sau serviciile achiziționate de la un participant la persoana juridică peste prețul pieței pentru astfel de bunuri și/sau servicii, dacă suma respectivă nu a făcut obiectul impunerii la primitor cu impozitul pe venit sau pe profit;

- suma plătită de o persoană juridică pentru bunurile sau serviciile furnizate în favoarea unui participant la persoana juridică, dacă plata este făcută de către persoana juridică în folosul personal al acestuia.
Aici trebuie demonstrat că bunurile și/sau serviciile au fost achiziționate exclusiv în folosul acționarilor. Dacă nu se poate demonstra exclusivitatea utilizării bunurilor/serviciilor de către asociați atunci nu se pot trata ca dividende sumele.

Prevederea a dispărut din codul fiscal începând cu 2016. Așa că pentru 2016 nu mai există așa ceva în codul fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buligat
Mesaje: 225
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Re: Inspectie fiscala

#12 Mesaj de buligat »

In urma inspectiei fiscale pentru anii 2011-2016 , s-au constatat urmaroarele:
-impozit pe profit pentru fiecare an ( 2011-1300 lei, 2012-800 lei..etc) 691=4411 si 1174=4411 , aceste sume pentru impozit pe profit, le declar prin declaratia 101, pentru fiecare an..?
-tva de plata- le declar in urmatorul decont de tva..? adica in luna ianuarie..
-nu s-au calculat majorari, acestea se calculeaza dupa ce depun declaratiile? Eu cam asta am inteles din ce am citit pe forum.. o fi bine? Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inspectie fiscala

#13 Mesaj de tomac »

1. Nu. Diferențele de impozit le înregistrați pe cheltuiala anului curent, direct pe 4411 prin 1174, dar nu refaceți 101.
2. Da, înscrieți suma la rd.38 din decont.
3. E problema lor de ce nu au calculat.
Asta dacă aveți decizii de impunere pentru impozit pe profit și TVA. Dacă nu, înseamnă că postarea este fie incompletă fie incorectă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buligat
Mesaje: 225
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Re: Inspectie fiscala

#14 Mesaj de buligat »

In decizie de impunere scrie asa " Pentru totalul diferentelor de TVA stabilite suplimentar cu ocazia inspectiei fiscale , nu au fost calculate obligatii fiscale accesorii(dobanzi si penalitati de intarziere), urmand ca acestea sa fie calculate si comunicate de catre organul fiscal competent, potrivit prevederilor Legii nr. 207/2015 privind codul de procedura fiscala."

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inspectie fiscala

#15 Mesaj de tomac »

Dacă e decizie de impunere atunci înregistrați cum am spus.
Pentru diferențe de impozite și taxe decizia de impunere se emite de ANAF ulterior debitării ei dacă nu se achită în termen diferențele stabilite la control.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns