upgrade sistem TVA defalcat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pethoz212
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 06, 2012 2:13 pm

upgrade sistem TVA defalcat

#1 Mesaj de pethoz212 »

Bună ziua!
Suntem o societate, care se afla in insolventa din noiembrie 2011. Anul acesta a fost aprobat programul de reorganizare si speram ca in luna martie sau aprilie 2018 sa iesim din aceasta procedura, dar din pacate la sfarsit de an suntem "societate in insolventa" si vom fi obligati sa aplicam mecanismul platei TVA defalcat. De aceea pe 7 decembrie 2017 am depus notificarea 086, fiind inregistrati in "Registrul persoanelor care aplică plata defalcată a TVA" si suntem obligati sa aplicam sistemul split TVA din 08.12.2017. Am luat aceasta decizie deoarece oricum cu 01.01.2018 vom fi arondati acestui sistem si macar sa beneficiem de facilitati.
Cand veti face upgrade-ul programului SAGA C.3.0. pentru cei ce aplica sistemul defalcat al platii TVA?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: upgrade sistem TVA defalcat

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Cel mai bine trimiti un e-mail echipei Saga (pe forum gasesti mai degraba utilizatori).
Datele de contact le gasesti aici:
http://www.sagasoft.ro/contact.php

Daca primesti raspuns, sa ne zici si noua, eu cel putin sunt curios. :wink:

pethoz212
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iun 06, 2012 2:13 pm

Re: upgrade sistem TVA defalcat

#3 Mesaj de pethoz212 »

Incă nu s-a luat o decizie în acest sens, se așteaptă cum iese Ordonanța din Parlament.
...
Și așa a ieșit ...
Ordonanța de urgență a Guvernului privind introducerea sistemului plății defalcate (split) a TVA obligatoriu de la 1 ianuarie a fost adoptată la 13.12.2017 de Camera Deputaților, cu 163 voturi „pentru” şi 95 „împotrivă și va fi trimisă spre promulgare Președintelui.
Sistemul va fi aplicat:
- doar firmelor în insolvență sau
- cu întârzieri la plata TVA, astfel că pentru contribuabilii mari pragul va fi de peste 15.000 lei, pentru cei mijlocii va fi de peste 10.000 lei, iar în cazul celorlalți contribuabili, inclusiv persoane fizice, pragul va fi de peste 5.000 lei. Perioada de achitare a datoriilor a fost extinsă cu 30 de zile.
- entitățile care nu sunt înregistrate în scop de TVA și instituțiile publice sunt exceptate de la a efectua plăți într-un cont distinct de TVA chiar dacă intră în relații comerciale cu firmele aflate în sistemul split TVA.

Scrie răspuns