split tva

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popescum979
Mesaje: 46
Membru din: Lun Feb 06, 2017 11:18 am

Re: split tva

#31 Mesaj de popescum979 »

Spete:
1. Incasez in trezorerie - tot ce am incasat in trezorerie se duce in poprire, inteleg ca nu mai virez TVA.
2. Incasez in banca - pot sa ridic banii pentru plata salarii, trebuie sa virez TVA aferent incasarii? eu zic ca da
3. Alt caz-Incasez in banca, banca isi retine comisioanele, dobanda si rata la credit din incasare si restul il vireaza la poprire, virez TVA aferent acestor sume(dob+comis+rata credit)? eu zic ca da
4. incasez cu numerar - trebuie sa virez TVA? eu zic ca da
Am dreptate?

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: split tva

#32 Mesaj de costachet982 »

Noutate , ptr unii ca si mine, ibanul deschis de anaf este si NU ESTE deschis, trebuie mers cu toate actele firmei pentru a se deschide iban in trez ca sa fie activ acel iban de tva

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: split tva

#33 Mesaj de septimiuv »

Deschide la bancă.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: split tva

#34 Mesaj de tobosv790 »

...ca sa platesti comision. DAR...scapi de drumuri. Ai vazut! Capitalism sadea!

popescum979
Mesaje: 46
Membru din: Lun Feb 06, 2017 11:18 am

Re: split tva

#35 Mesaj de popescum979 »

Am patit si eu cu contul de trezorerie. Aveam bani in cont, am virat tva in el , mi-a comunicat soldul , dar cand sa fac plata in contul de TVA, imi spune: nu aveti cont deschis....???? am dus un dosar cu cui, cod inregistrare tva, copie ci admin, act constitutiv, acte de la Reg Com, a mers administratorul si a semnat si gata, avem cont si putem face plata...

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: split tva

#36 Mesaj de costachet982 »

septimiuv scrie:Deschide la bancă.
banca comerciala cu care colaborez e ......obtuza.....( sunt indulgent) si daia nu am deschis la ei si ptr tva cu toate ca am si token

ei considera ibanul de tva tot ca si un cont normal si la popririle sosite imi blocheaza tot contul ( toate sarcinile fiscale le trag din acest cont de tva) nu doar ptr tva

Scrie răspuns