modul client si schimbarea adresei de ip

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cismasua631
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 10, 2015 10:34 am

modul client si schimbarea adresei de ip

#1 Mesaj de cismasua631 »

buna seara,

care este modalitatea prin care laptopu-l client sa nu mai depinda de schimbarea adresei de ip a server-u-lui? (am inteles ca cei de la rds ar oferii o solutie )

intreb acest lucru deoarece nu am reusit sa ma conectez la server ,acesta aflindu-se deschis intr-o locatie diferita de cea in care ma aflu.
am ajuns la 2 concluzii:
-nu se poate conecta la baza de date datorita schimbarii adresei de ip
-nu se poate conecta la baza de date deoarece laptopul a intrat in stand by
-ori a 3 a varianta pe care nu o cunosc nu sunt experta :D

ma poate ajuta cineva ?
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: modul client si schimbarea adresei de ip

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Poate te ajuta si cele postate aici:
http://www.sagasoftware.ro/?p=1169

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: modul client si schimbarea adresei de ip

#3 Mesaj de tomac »

Nu sunt bune concluziile. Sau sunt bune dar sunt generate de necunoaștere.
Este necesară adresă de IP fixă pentru o astfel de conexiune. Dacă la locația serverului nu există IP fix alocat de providerul de internet atunci e necesar să se utilizeze un serviciu de DNS dinamic. RDS oferă în contul digicare o astfel de opțiune pe domeniul go.ro. Se creează un dns dinamic dar cu nume scurt. De exemplu birou.go.ro și atunci la IP-server pe stația client se va trece birou.go.ro în loc de ip-ul de forma 77.89.99.55
A pune baza de date server pe un laptop e o prostie oricum o luăm. Mare prostie. Nu am cum să o caracterizez altfel. Și prin prisma faptului că e necesar să acceseze internetul folosind aceiași conexiune pentru a avea alocat același ip fie de provider fie de serviciul DNS dinamic utilizat. Dar nu asta e cea mai mare problemă pentru că pot folosi un alt serviciu de dns dinamic de exemplu de la no-ip sau dyndns care instalează clienți pe desktop și pot servi ip fix indiferent prin cine este conexiunea - ci este cea a vitezei HDD-urilor - dacă acestea sunt clasice nu SSD atunci viteza de scriere a datelor e la jumătate cel puțin față de un HDD de desktop. La fel puterea procesorului. Să nu spun că majoritatea se conectează la internet prin wireless și riscul ca o conexiune wireless să pice e mult mai mare ca una pe fir.
Pe un sistem ce acceptă conexiuni de tip client-server sau remote e necesar să se dezactiveze intrarea în stand-by a HDD-ului. Ecranul poate intra în stand-by nu e o problemă, dar nu HDD.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: modul client si schimbarea adresei de ip

#4 Mesaj de hucecd »

cismasua631
Te pot ajuta cu instalarea programului Saga in varianta client-server.
Datele mele de contact
http://www.sagasoft.ro/distributie.php?judet=Timis

Scrie răspuns